Statystyki mówią, że pomimo zaostrzenia wymogów BHP oraz zaostrzenia kar dla nieprzestrzegających przepisów o pracach wysokościowych, liczba wypadków związanych z pracami alpinistycznymi wciąż rośnie w Polsce.
Statystyki obejmują zarówno zdarzenia w miejscach takich jak konstrukcje metalowe, konstrukcje drewniane, prace na linkach alpinistycznych, etc. Jak to się dzieje, że w XXI, kiedy przepisy bezpieczeństwa są w stanie przewidzieć większość możliwych scenariuszy, wypadki te zdarzają się tak często? Odpowiedź nasuwająca się od razu do głowy to bezmyślność ludzka.
W dużej mierze jest to prawda, bo wystarczy popatrzeć chociażby na to, w jaki sposób są montowane konstrukcje metalowe takie jak np. rusztowania budowlane. Bywa, że montuje się je z wyeksploatowanych elementów, które nie powinny już być wykorzystywane. Nie należy kupować tanich podzespołów ale także patrz na ceny rusztowań. Inny przykład zaniedbań to chociażby stawianie rusztowań na niestabilnym podłożu, co powoduje chwiejność, a więc konstrukcje metalowe mogą w każdej chwili runąć na ziemię. Tych sytuacji oraz wielu innych dałoby się z pewnością uniknąć, gdyby każdy pracownik z należytą starannością dbał o bezpieczeństwo w miejscu prac. Niestety, póki mentalność ludzka się nie zmieni, konstrukcje metalowe, drewniane i wiele innych wciąż będą stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.