Ponoć nie szata zdobi człowieka. Niby prawda jednak ubrania odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. Chronią nas przed zimnem, pozwalają się wyróżnić, nadają atrakcyjny wygląd. Elementami, na które najczęściej zwracamy uwagę jest ich jakość, marka i cena. Nasze ciuszki kupujemy w różnych sklepach na targach i bazarach. Od jakiegoś czasu ogromnym zainteresowaniem cieszą się pewna forma zakupu, która jeszcze do niedawna była bardzo niedoceniana.
Z drugiej ręki
Sklepy z używaną odzieżą robią coraz większą furorę wśród osób chcących się wyróżnić, lubiących zakupy i poszukiwania ciekawych kreacji. Pieszczotliwie lub obraźliwie nazywane ciucholandami, lumpeksami lub szmateksami obecnie określane są nazwami takimi jak second hand, sklep vintage itp. Jeszcze do niedawna będące synonimem braku gustu oraz kojarzone z raczej ubogą lub „specyficzną” klientelą dziś przyciągają wielu zakupowiczów. Osoby, które jakiś czas temu omijały second handy szerokim łukiem dzisiaj bardzo trudno je z nich wyciągnąć. „Polowania” na ciekawe ubrania zwykle stanowią normalny punkt ścieżki zakupowej.
Początek sklepów tego typu sięga lat 60 XX wieku. Nie jest to jednak wynalazek Polski. Pierwsze second handy powstały w Europie zachodniej. Celem istnienia tych sklepów była sprzedaż odzieży używanej lub też odzieży z Demobilu osobom ubogi. Bardzo często sprzedaż taka była prowadzona przez osoby prywatne z własnego garażu. Z wielu powodów sklepy te zyskały ogromną popularność wśród studentów, członków różnych subkultur (hippisów, fanów heavy metalu, punków) a także różnego rodzaju ekscentryków ( przeważnie artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki).
Zalety „polowania”
Źródłem popularności wśród wymienionych grup jak równie rosnącej popularności wśród „normalnych ludzi” są liczne zalety oferowane przez second handy. Wiodącą i chyba najbardziej cenioną ich zaletą są bardo niskie ceny towaru. Bardzo często ubrania wysokiej jakości można w nich kupić za przysłowiowy bezcen. Jeszcze do niedawna wyśmiewane zakupy ubrań na wagę, stały się bardzo popularną formą uzupełniania swojej garderoby. Ogólnie panującą zasadą jest że ubrania w second handach są najdroższe w dzień dostawy, a w miarę ich „przebierania” przez klientów ich cena spada. Wiele sklepów tego typu organizuje również weekendowe przeceny nawet o połowę ceny.
Druga bardzo istotną ich zaletą jest bardzo bogaty i zróżnicowany asortyment. Niejednokrotnie w sklepach z tania odzieżą można znaleźć ubrania znanych marek w bardzo dobrej jakości, których cena jest nieporównywalnie niska z tymi w sklepach firmowych. To idealne miejsce na skompletowanie niepowtarzalnego stroju, lub też na znalezienie potrzebnych nam w danej chwili elementów ubioru.
Second handy są obecne w niemal każdym mieście. W związku z ogromnym zainteresowaniem ich liczba ciągle rośnie. Warto zajrzeć do nich od czasu do czasu. Udane zakupy gwarantowane.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Przed świętami robiłam porządki w szafie i tym samym zgromadziłam torbę ciuchów oraz butów w których już nie chodzę. Chętnie sprzedała bym je (są dobrej jakości bo to takie ciuchy kupowane pod chwilą impulsu) w second handzie, ale nie ma takiej opcji, nie mam czasu i ochoty bawić sie w aukcje internetowe, o organizowanych spotkaniach zamiany ciuchów dowiaduję się zawsze za po, tak więc torby z niepotrzebnymi rzeczami wylądowały w konteneże PCK