Wiemy coraz więcej na temat natury wszechświata, opracowujemy technologie, o których nie śniło się uczonym jeszcze 100 lat temu, a wciąż niewiele wiemy o czymś tak prozaicznym jak sen.

1.       Sen a poczucie humoru

Wiecie, że niedobór snu wpływa na nasz nastrój oraz poczucie humoru? Będąc niedospanym możesz być pewien, że dowcip kolegi z pracy nie powali Cię na kolana, występ kabaretu Limo będzie dla Ciebie stratą czasu. Nasze mózgi potrzebują odpoczynku i regeneracji, inaczej nie będą funkcjonowały na pełnych obrotach. Umysł musi być sprawny, by poprawnie rozszyfrować często metaforyczne znaczenia dowcipu. Jeżeli chcesz, by Adam Hofman znowu Cię bawił swoimi ciętymi wypowiedziami, koniecznie zadbaj o jakość i długość swojego snu.

2.       Rekord bez snu

Anglik, niejaki Tony Wright, postanowił pobić rekord w ilości nieprzespanych dni, który ustanowił w 1954 roku Amerykanin Randy Gardner, nie śpiąc przez 264 godzin (11 dni i 11 godzin). W 2007 roku Wright ustanowił nowy rekord i pobił Amerykanina o 2 godziny. Bijąc swój rekord Gardner miał cierpieć na chwilowe zaniki pamięci oraz halucynacje. Wright opowiada na swoim blogu, że podczas bicia rekordu czuł się dobrze. Czasami jednak jego mowa stawała się mało zrozumiała, a kolory stawały się bardziej jaskrawe. Ciekawe jak długo później odsypiał braki snu.

3.       Brak snów to mit

W ciągu nocy śnimy od 10 do 20 razy i ma to związek z fazą REM (faza płytka) naszego snu. To właśnie podczas trwania tej fazy, mózg generuje obrazy, które śnimy. Każdy człowiek zapada w fazę REM średnio 5 razy w ciągu nocy i to, czy zapamiętamy dany sen wiąże się między innymi z tym, w jakiej fazie się obudzimy. Jeżeli obudzimy się podczas trwania fazy REM istnieje duże prawdopodobieństwo, ze zapamiętamy sen. Jeżeli obudzimy się w fazie głębokiej (NREM), szanse zmaleją.

 4.       Paraliż senny

Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że podczas snu nasze ciało jest całkowicie sparaliżowane. Naukowcy twierdzą, że jest to naturalny mechanizm „obronny” organizmu przed wykonywaniem ruchów z naszego snu. Gdybyśmy ruszali się na łóżku jak opętani, każda noc spędzona z bliską osobą byłaby koszmarem.

5.       Krótka pamięć do snów

Jeżeli po przebudzeniu pamiętasz swoje sny, chwyć szybko za ołówek i zacznij je zapisywać. Dowiedziono, że po 5 minutach zapominamy połowę naszych snów, a po kolejnych 5 minutach z naszej pamięci ulatuje ponad 90% z nich.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika