Twoje włosy i paznokcie straciły połysk, a cera wygląda na szarą. Sięgnij po kiełki
– zawierają one witaminy, mikroelementy, białko, błonnik w sporych dawkach. Wszystkie rośliny magazynują w swoich nasionach zapasy witamin, minerałów. Mimo to spożywanie nasion nie daje takich efektów jak świeże kiełki.
Dzieje się tak, ponieważ składników z nasion nie możemy w pełni wykorzystać. Dopiero =w czasie kiełkowania uaktywniają się w nich enzymy, które ludzki organizm potrafi przyswoić.
W kiełkach odnajdziemy witaminy z grupy B, witaminy C, D, E, K.
Dodatkowo żelazo, fosfor, wapń, magnez, cynk, jod, mangan i inne. Dużo w nich także beta-karotenu oraz kwasów omega-3. Dla tych na diecie ważne- są bogate w błonnik i nie mają właściwości wzdymających. Kiełki są dobrą ochroną przed działaniem wolnych rodników. Bardzo korzystnie wpływają na skórę, włosy, paznokcie i wzmacniają kości. Ponadto poprawiają odporność, uzupełniając niedobory witamin i minerałów.
Jakie kiełki można kupić?
Kiełki soi:
mają lekko orzechowy smak. Najbardziej pasują do dań kuchni chińskiej. Moczenie winno trwać 12 godzin, a kiełkowanie: 3 dni. Do spożycia nadają się osiągną 1 cm.
Kiełki lucerny
– lekko cierpkie, także z orzechowym posmakiem. Smakują na chlebie z masłem oraz w potrawach. Moczenie winno trwać 5 godzin, a kiełkowanie 6-7 dni. Do spożycia nadają się osiągną 4 cm.
Kiełki owsa
mają łagodny smak. Można dodać je do sałatki, muesli. Moczenie winno trwać 5 godzin, a kiełkowanie 2-3 dni. Do spożycia nadają się osiągną 3 cm.
Kiełki rzeżuchy
mają ostry smak i zapach. Pasuje do sałatek, potraw warzywnych i kanapek. Moczenie winno trwać 6 godzin, a kiełkowanie 2 dni. Do spożycia nadają się osiągną 4 cm
Kiełki rzodkiewki
nadają ostry smak i aromat. Moczenie winno trwać 4 godzin, a kiełkowanie 2- 3dni. Do spożycia nadają się osiągną 3 cm
Zaleca się ich jedzenie na co dzień. Zwłaszcza w czasie choroby, zmęczenia czy stresu.
Nie gotować, gdyż wówczas tracą cenne wartości. Kiełki można dodawać do sałatki, jajecznicy, jogurtu, czy pasty. Delikatnie obsmażone na tłuszczu są wybornym składnikiem dań ziemniaczanych, czy z ryżem itp. Dobrze zastępują natkę pietruszki lub szczypiorek.
Te o ostrym smaku komponują się z wędliną, potrawami z jajek, twarogiem. Te delikatniejsze pasują do koktajlów mlecznych. Kiełki roślin strączkowych będą zaś pasować do duszonych warzyw i ryb. Żeby pozbyć się smaku goryczki kiełka- przed jedzeniem sparz je wrzątkiem
więcej artykułów znajdziesz na: http://www.cogito.net.pl/
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.