Sklep stacjonarny ma tę zaletę, iż jeśli stoi w dobrym, często uczęszczanym przez ludzi miejscu, może obyć się bez większej reklamy. Klienci sami dotrą do sklepu nawet jeśli zmierzają w innym celu. Położenie i lokalizacja jest niezwykle istotna. Zupełnie inaczej ma się sprawa ze sklepami internetowymi. Wykupienie najdroższego hostingu (czyli „miejsca” dla naszego sklepu) nic nie daje, ponieważ konieczne jest pozycjonowanie sklepu pod wybrane słowa kluczowe.
Dobór słów kluczowych musi uwzględniać kilka ważnych wymagań. Przede wszystkim, słowa kluczowe powinny oddawać zawartość sklepu. Na tym punkcie nie można poprzestać, bo możemy wybrać dobre słowa kluczowe, jednak będą one zbyt rzadko wyszukiwane przez Internautów. Dlatego też trzeba się posiłkować narzędziami, jakie udostępnia nam wyszukiwarka Google. Należy sprawdzić między innymi, jak popularne są nasze słowa i jak często są wyszukiwane. Pierwszy czynnik zilustruje nam, na ile fraza jest popularna w Sieci, a druga da nam obraz (w wielkim przybliżeniu) teoretycznej ilości wejść na stronę z określonych fraz. Nie należy się spodziewać ogromnego ruchu w ilości podawanej przez Google, ponieważ różni Internauci klikają w różne pozycje, a niektórzy z nich kierują się także opisem strony. Często jest tak, że strona o niższej pozycji w TOP10 ma więcej wejść niż strona w TOP1, ponieważ ma lepszy opis witryny. Skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych wiąże się z większą liczbą słów kluczowych. W zależności od ilości asortymentu, warto analizować i wprowadzać kolejne frazy do pozycjonowania long tail. Jak wykazują statystyki, sprzedaż sklepu (np. amazon.com) pochodzi z 80% wejść na frazy bardzo szczegółowe, opisujące konkretny przedmiot. Poszukiwania konkretnego modelu czy serii zwykle wskazuje na potencjalnego klienta, który już wie, co chciałby kupić i teraz szuka najlepszego miejsca do zrobienia zakupów. Nie zawsze jest to sklep internetowy.
O autorze
Marek Krotecki, publicysta internetowy, freelancer specjalizujący się w edycji i korekcie artykułów. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, współpracujący z wydawnictwami w zakresie korekty tekstów.UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Dodam jeszcze, że najlepiej pozycjonuje się frazy jednoczłonowe ze względu na to, że jak dodamy jakiś człon do pozycjonowanej frazy to już jest łatwiej uzyskać lepsze pozycje niż odwrotnie.
Pozdrawiam,
Tomasz Bołoz