Jeśli do tej pory nie ćwiczyłeś, jak mówią powinieneś. Jeżeli już skakałeś, podobno nie żałujesz.
Usługi dźwigowe?
Skoki na bungee czyli bungee jumping to jeden z najbardziej lubianych, dostępnych i znanych sportów kwalifikowanych do rangi ekstremalnych. Skakać może praktycznie każdy komu tylko pozwoli na to śmiałość. Ze względu na osiągalną opłatę i niedostatek ograniczeń ze skokami możemy spotkać sie niejako w całym kraju. Tak na prawdę wystarczy raptem odpowiednio wysoko powieszona lina plus dobre zabezpieczenia. Prawo w naszym kraju nie określa szczególnych wymagań które muszą być spełnione w czasie organizowania tego rodzaju skoków. W miejscach gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury z której wolno skakać wielokrotnie korzysta sie z usług dźwigowych. Do dźwigu przyczepiana jest klatka, którą instruktor wespół z śmiałym ochotnikiem wjeżdżają na właściwą wysokość. W ów sposób skakać możemy praktycznie wszędzie, od Zakopanego przez Lublin, po Szczecin. Tego typu atrakcje nieraz organizowane są podczas różnego typu imprez plenerowych. Miejsca skupiające wielką ilość ludzi służą skokom bo łatwo wówczas odszukać zuchów chcących zaimponować innym.
Jak wygląda taki skok?
Wypożyczony dźwig wciąga klatkę na wysokość między 40 a 85 metrów, po zważeniu śmiałka nakładane są mu zabezpieczenia przeważnie na nogi oraz pas. Jeszcze jedynie zwięzły instruktarz i gotowe, wolno skakać. Bardziej wytrawni, którym już nie wystarcza żuraw szukają atrakcji gdzie indziej i skaczą z balonów, mostów, dużych budynków czy skał.
W jaki sprzęt powinniśmy się zaopatrzyć organizując skoki?
Z pewnością po pierwsze wyszukać wysoki budynek czy most z którego wolno skakać. Jeżeli nie mamy nic takiego możemy wypożyczyć żuraw, to znaczy odnaleźć usługi dźwigowe i wytłumaczyć do czego nieodzowny będzie nam żuraw. Jeśli korzystamy z dźwigu powinniśmy posiadać też klatkę z jakiej można będzie skakać. Prócz tego bez wątpienia liny, ale nie zwykłe, tylko specjalne, stworzone z dużej ilości lateksowych gumek. Dostępne są trzy modele lin:
-cienka – waga skoczka 40-65 kg
-średnia – waga skoczka 65-90 kg
-gruba – waga skoczka 90-120 kg
Potrzebujemy także zabezpieczeń takich jak np.:
-taśma lub uprząż na kostki
-uprząż na korpus lub biodra
Pamiętajmy o bezpieczeństwie!
Jak każdy sport ekstremalny, jest on narażony na pewne ryzyko. Jest to sport dla ludzi o mocnych nerwach bowiem można wiele utracić. Wypadki zdarzają się od samego początku jego istnienia.
Z czego wynikają wypadki?
Przede wszystkim z błędów ludzi: złe obliczenia przy wyborze linki, niewłaściwe zaczepienie liny, złe dopasowanie długości liny
Ile to kosztuje?
Średnia cena wynosi ok 100 zł.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.