Dzisiaj już nie tak wielu przedsiębiorców wykorzystuje raje podatkowe do uciekania od płacenia wysokich podatków dochodowych. Najczęściej z takich miejsc korzystają przedsiębiorcy, którym udało się wybić na rynku i nie mają najmniejszego zamiaru oddawać państwu swoich ciężko zarobionych pieniędzy.
Corocznie kraje na świecie tracą około stu dwudziestu czterech miliardów dolarów przez politykę, jaką prowadzą raje podatkowe. Już w 2009 roku G20 rozpoczęła pracę nad stworzeniem jednolitych przepisów i sankcji, jakie będą groziły poszczególnym przedsiębiorcom na wykorzystywanie takich środków do unikania odpowiedniego opodatkowania dochodów w krajach macierzystych. Obecnie liczba rajów podatkowych znacznie się kurczy. Tym samym sami przedsiębiorcy przestają z nich korzystać. Największym osiągnięcie G20 jest to, że Szwajcaria udostępniła między innymi Stanom Zjednoczonym listę kont bankowych, jakie posiadają w tym kraju ich obywatele.
Raje podatkowe w niektórych przypadkach przestraszyły się sankcji gospodarczych i innego rodzaju sankcji prawnych, jakie zostały nałożone przez międzynarodowe instytucje gospodarcze. Polska również podpisała stosowna umowę ze Szwajcarią o wymianie informacji bankowych. Nawet Luksemburg zdecydowanie zaostrzył swoje przepisy podatkowe dla obcokrajowców i podpisał około dwunastu umów międzynarodowych o powszechnej wymianie informacji na temat zarejestrowanych tam firm zagranicznych i dokonywanych inwestycjach. Może kiedyś raje podatkowe znikną z mapy świata, lecz na razie niektóre z nich mają się bardzo dobrze.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.