Park Narodowy Tatr Wysokich jest najpiękniejszy w Słowacji. Tatry Wysokie zostały pierwszym parkiem narodowym w tym małym w kraju, a stało się to w 1948 roku. Park obejmuje łańcuchy górskie Belianske Tatry i Západné Tatry (Tatry Zachodnie), ich długość to 55km co sprawia, że są one jednymi z najmniejszych pasm górskich o alpejskim charakterze w Europie. Tatry wysokie mają powierzchnię 73,800 hektarów z 30,703 hektarami tworzącymi strefę buforową i docierają do dystryktów Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok i Tvrdošín. Najwyższy szczyt Tatr Wysokich i całych Karpatów to Gerlachovský štít, o wysokości 2655m, podczas gdy najbardziej symbolicznym dla tego regionu szczytem pozostaje Kriváň o wysokości 2495m.

Prawie dwie trzecie parku narodowego jest pokryte przez lasy, przeważnie świerkowe i sosnowe. Tatry Wysokie to góry granitowe, Tatry Zachodnie są górami krystalicznymi, podczas gdy Belianske Tatry to góry wapienne. W parku narodowym znaleźć można aż 110 jezior położonych w glacjalnych dolinach. Najgłębszym jest Veľké Hincovo pleso o maksymalnej głębokości 54m. Spośród wielu tutejszych wodospadów największym jest Kmeťov o wysokości 80m. W Tatrach Wysokich znaleźć można także wiele jaskiń, choć jedyną ogólnodostępną jest Belianska jaskyňa (długa na 1750m) z fascynującymi dekoracjami w postaci stalaktytów i stalagmitów.

JAK DOTRZEĆ

Lotnisko w Popradzie znajduje się w odległości zaledwie 15 minut jazdy. Łatwo jest także dojechać z lotnisk w Krakowie, Koszycach i Bratysławie. Po całym terenie parku można poruszać się dzięki doskonałej kolejce obsługującej całe Tatry Wysokie. Można nią odwiedzić wiele wiosek i miast. Dojeżdża ona do samego Popradu, w którym można wybrać się na zakupy lub do parku wodnego. W Popradzie znajduje się lotnisko i stacja kolejowa.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.