Słoweński kras poprzecinany jest ponad ośmioma tysiącami jaskiń. Tylko około 20 z nich jest udostępnionych publicznie, zatem co z resztą? Wiele z nich jest możliwa do eksploracji, ale tylko z przewodnikiem jaskiniowym. Dzięki temu niemalże każdy może stać się odkrywcą jaskiń lub spróbować swych sił w tzw. trekkingu jaskiniowym. Słynna na całym świecie Jaskinia Postojna stanowi jedyny system w skali naszego globu, który oferuje imprezy teambuilding’owe. Jednym z elementów takiej imprezy jest pokonywanie podziemnych galerii na…rowerach!

W wielu słoweńskich jaskiniach mniejsze grupy z przewodnikiem- grotołazem mogą zwiedzić podziemne jaskinie i formacje, które normalnie nie są udostępnione i tak naprawdę poza tą formą zwiedzania, nie można się do nich dostać. Wycieczki jaskiniowe są przygotowywane w różnych konfiguracjach- są to łatwe wędrówki lub trekking dostosowany dla wszystkich grup wiekowych, lub doświadczenie wymagające zarówno odwagi, jak i determinacji. Niektóre części wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu. Organizatorzy tego typu przedsięwzięć dostarczają całe wyposażenie oraz doradzają, kto i w jakim stopniu jest w stanie zwiedzić poszczególne partie jaskiniowe. Niezwykłe doświadczenia i przeżycia oferują także podziemne szyby i chodniki opuszczonej kopalni ołowiu w Mežica, poniżej góry Peca- tutaj również przemierzanie chodników kopalnianych jest możliwe przy użyciu rowerów.

Podziemne korytarze w Kranj to nowinka rozległego podziemnego świata, jakim szczyci się Słowenia. Zostały one zbudowane w czasie II wojny światowej jako schron i zostały porzucone na wiele lat. Osoby, które marzą o zdobywaniu jaskiń w Słowenii, powinny także skorzystać z pomocy słoweńskich organizacji grotołazów. Dzielą się one swą wiedzą i umiejętnościami oraz doświadczeniem , dzięki czemu grotołaz „z zewnątrz” ma prawdziwą i fachową pomoc na miejscu. Istnieje także możliwość wypożyczenia od nich sprzętu do odkrywania większych systemów jaskiń. Jaskinia Postojna tworzy 20 kilometrową sieć korytarzy, galerii i komór, w których doświadczeni przewodnicy towarzyszyli więcej niż 31 milionom odwiedzającym w ciągu ostatnich 188 lat. Jest to największa jaskinia wydrążona w „klasycznym” krasie i najczęściej odwiedzana jaskinia w Europie. W 1872 r. w jaskini zostały ułożone linie kolejowe, a elektryczność pojawiła się w tym miejscu w 1884 roku. Dzisiaj każdy turysta rozpoczyna swoją podróż na pokładzie pociągu jaskiniowego; oświetlenie elektryczne pozwala podziwiać wielkość i wspaniałość tego podziemnego świata, w którym przeszłość geologiczną jest zarejestrowana w niepowtarzalny sposób. Odwiedzający są zdumieni mnogością różnego rodzaju form- formacje kalcytu, stalaktyty i stalagmity obfitujące w różne kształty, kolory i wiek. W jaskini występuje stała temperatura, która waha się od 8 do 10°C. Zwiedzanie trwa półtorej godziny. Na miejscu dostępne są audioprzewodniki w 14 językach (w słoweńskim, angielskim, chorwackim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, francuskim, polskim, węgierskim, czeskim, rosyjskim, hebrajskim, japońskim i chińskim).

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.