Niestety od wielu lat w Słupsku powstaje coraz więcej gniotów architektonicznych. Chodząc po słupskim centrum, trudno nie odnieść wrażenia że niektóre remonty czy też modernizacje projektowała – biorąc pod uwagę problemy z pozwoleniem na budowę parku wodnego mimo wszystko przyjmujemy że osoba ze stosownymi uprawnieniami – jednakże o dosłownie „gargamelskim guście i smaku”.

Jakież inne wrażenia można odnieść patrząc na słupski ratusz – mimo upływu ponad 100 lat cieszy oko wizją, nowoczesnością i pięknem – później idąc Aleją Śmietnikową, „pustynią betonową” na Trakcie Książęcym, rozglądając się za zlikwidowanym Szaszłykiem oraz szukając Słupskiego Murales na kiczowato oblepionych styropianem blokach? Jakie można odnieść wrażenie czytając w prasie o markecie w pieknym architektonicznie budynku kina i jego likwidacji? Co można powiedzieć o budowie filharmonii w centrum handlowym na obrzeżach miasta, skoro w samym centrum był raczej odpowiedni do tego celu budunek wymagający remontu? Jakim powodzeniem mogłaby się cieszyć letnia scena słupskiej filharmonii albo wrześniowe koncerty Festiwalu Pianistyki Polskiej w odpowiednio przystosowanym budynku kina? Czy naprawdę trzeba oglądać tą bajkową fontannę wprost z „marketu budowlanego dla wiejskich gmin” obok której należałoby postawić królewnę śnieżkę i siedmiu krasnali ogrodowych?

Czy naprawdę musimy czerpać z kiepskim wzorców architektonicznych? Czy tak trudno realizować inwestycje myśląc o conajmniej kilku pokoleniach Słupszczan? Czy Słupszczanie nie mają prawa cieszyć się z czegoś więcej niż całkiem przeciętnych styropianowych modernizacji? Ktoś zaraz powie przecież nasze termomodernizacje zdobywają kolejne nagrody, my odpowiemy to zaledwie nagroda w całkiem przeciętnym konkursie za termomodernizacje – w czym problem aby wprowadzano śmiałe i nowoczesne rozwiązania architektoniczne? W czym problem aby to były nagrody za najlepsze rozwiazania architektoniczne w europie czy na świecie? Megalomania oczywiście – skoro jednak wydajemy miliony na niefunkcjonalne i docelowo nieużywane obiekty, to czemu nie zatrudniamy profesjonalnych architektów? W czym problem aby tak jak 100 lat temu ogłosić ogólnoświatowy konkurs na „Rewitalizację traktu Książęcego i Słupskiej Starówki”?

Wszystkim mieszkańców, miłośników architektury, przestrzenii miejskiej zachęcamy więc do udziału. Aktualnie liczymy na Państwa propozycje, sugestie i uwagi do Słupskiego Szlaku Architektonicznego Kiczu.

Już wkrótce ogłosimy całoroczny konkurs SMS na Słupski Kicz Roku, zebrane w ten sposób środki przeznaczymy na promocję Słupskiego Szlaku Architektonicznego Kiczu wśród studentów architektury.

Liczymy na szerokie wsparcie mieszkańców i mamy nadzieję że wysłane SMSy w drugiej kolejności pozwolą sfinansować kupienie i odnowienie Słupskiego Trolejbusa, który mamy nadzieję uda się przywrócić do życia na jednej ze słupskich ulic.

Zachęcamy również mieszkańców do przesyłania zdjęć i propozycji na adres e-mail: [email protected]. Gwarantujemy anonimość lub też wręcz przeciwnie opublikujemy autora, jego e-mail czy też stronę www, jak kto sobie życzy. I oczywiście uzupełnimy stronkę. Postaramy się jednocześnie znaleźć miejsce na te wszystkie szkaradztwa, gnioty, bezguścia czy też tandetę zafundowaną nam mieszkańcom z naszych podatków przez słupski samorząd. Oczywiście nie omieszkamy przypomnieć kto nam je zafundował oraz w miarę możliwości ile kosztowały.

Liczymy że przy współpracy wszystkich miłośników słupskiej przestrzenii publicznej i architektury, już po wyczerpaniu listy obiektów, stworzymy obowiązkowy dla studentów architektury szlak, który tak długo jak „kicz” i „gargamelstwo” będą tolerowane na słupskich ulicach, tak długo będziemy go promować i reklamować.

Liczymy również że specjaliści z Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Słupsku – do których niniejsza informacja prasowa również została wysłana – nie pozostaną obojętni i stosownie odniosą się do każdego przystanku na Słupskim Szlaku Architektonicznego Kiczu.

A już w tym roku wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, zaczniemy wysyłanie informacji o Słupskim Szlaku Architektonicznego Kiczu do uniwersytetów i uczelnii wyższych w całej Polsce. Zainteresowanym Wydziałom i studentom zaproponujemy przewodnika, który oprócz tej piękniejszej części miasta zaprezentuje również wszystkie te „gnioty” które z zamiłowaniem od wielu lat toleruje się w naszym mieście.

Serdecznie zapraszamy.

Słupsk Aleja Śmietnikowa na Betonowym Trakcie

Słupsk Aleja Śmietnikowa na Betonowym Trakcie

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika