XXI wiek moglibyśmy określić stuleciem spawalnictwa. Obecnie bez pracy spawaczy nie istniałaby żadna z branży przemysłowej. Jak ludzkość osiągnęła aż tak kompletny stopień zaawansowania w kwestii spajania metali? Geneza spawalnictwa rozpoczyna się już w czasach starożytnych. Jednak nie wcześniej niż w XX wieku branża spawalnicza rozkwitła.
W starożytność oraz średniowieczu skorzystanie ze spawarki było – naturalnie – niewykonalne. Dlatego w celu lutowania i spawania metali o małej temperaturze topnienia korzystano z dmuchawek lub miechów, za pomocą jakich nastawiano ogień na surowiec łączony. Produkty ze złota, srebrne, miedziane, z mosiądzu, z brązu, zaś następnie metalowe, produkowało się poprzez zgrzewanie ogniskowe. Zaraz po odkryciu a także początku wytwórczości stali, stała się ona kluczowym składnikiem do wyrobu sprzętów a także broni, a zgrzewanie stali w ognisku kowalskim zostało wykorzystywane jako naczelna technika.
Rewolucję w spawalnictwie przynosi koniec XIX wieku, gdy rozpoczęto stosować jednocześnie spawanie gazowe oraz elektryczne. W naszym kraju o profesjonalnym spawaniu można mówić nie wcześniej niż po odzyskaniu niepodległości, gdyż wtedy zaczęto stosować spawanie łukowe. Tę metodę łączenia metali używano przede wszystkim podczas produkowania stalowych struktur wagonów ale również budynków. Spore korzyści w zakresie wzrostu branży spawalniczej w naszym kraju odgrywa stworzone w 1922 r. Stowarzyszenie Rozwoju Spawalnictwa i Cięcia Metali oraz pierwsze czasopismo branżowe „Spawanie i Cięcie Metali”, zaś następnie powstała przy Stowarzyszeniu Inżynierów Mechaników Polskich — Sekcja Spawalnicza.
Zahamowanie progresu branży spawalniczej i kształtowania się profesjonalnej spawarki sprawiła kolejna wojna światowa. W 1945 roku, czyli zaraz po wojnie zaistniał Instytut Spawalnictwa, w którym zajmowano się tworzeniem nowych metod produkcji, nowych struktur sprzętów i tym podobne. Parę lat potem na niektórych politechnikach utworzono zakłady spawalnicze jak i powołano specjalne szkoły dla spawaczy. Zarazem zaczęto wydawanie podręczników z dziedziny spawalnictwa, wznowiono wydawanie czasopisma spawalniczego („Przegląd Spawalnictwa”) oraz rozpoczęła działać Komisja Spawalnicza Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.Od tego momentu spawalnictwo w kraju ekspresowo ewoluuje. Przyczyniło się do tego między innymi uruchomienie państwowej produkcji współczesnej spawarki jak i sprzętu do kontroli złączy spawanych metodami nieniszczącymi. Spawalnictwo wkroczyło prawie do wszystkich dziedzin gospodarki narodowej i panuje w niej aż do teraz.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.