Spawalnictwo to bardzo szeroka dziedzina, w której umiejętności i sprzęt decydują o sukcesie. Praca spawacza niesie za sobą wiele zagrożeń, jest też żmudna. Na rynku dostępna jest cała masa sprzętu, od tanich, chińskich spawarek ręcznych po prawdziwe kombajny, będące jednocześnie spawarką tig, mig/mag, mma oraz przecinarką plazmową. Dodatkowo akcesoria, materiały bezpieczeństwa i wiele innych – kupić można nawet lusterka i markery spawalnicze. Co nowicjusz powinien wiedzieć na początku swojej przygody ze spawaniem?

 

Spawalnicze podstawyO tym, że spawanie to łączenie metali przewodzących prąd elektryczny nikomu nie trzeba już mówić. Aby zacząć spawać nie wystarczy jednak przeczytać jeden artykuł w internecie. Metod spawania, procesów i efektów jest bardzo dużo. Przede wszystkim, jeśli swoją przyszłość wiążemy z zawodowym spawaniem, musimy udać się na specjalny kurs spawacza. Jest on płatny, cena jest zależna od wybranej metody. A że metod jest sporo, najlepiej zrobić wszystkie. Spawacz nie staje się spawaczem po ukończeniu kursu. Spawacz jest profesjonalistą po skończeniu kilku kursów, odbyciu wielu praktyk i ciągłym zgłębianiu wiedzy i poprawianiu się w fachu. W Polsce sześć uczelni wyższych posiada specjalizacje związane ze spawalnictwem. Można także uzyskać dyplom Międzynarodowego Inżyniera Spawalnika.

 

W spawaniu bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Spawacz jest poddany wielu zagrożeniom, począwszy od pogorszenia wzroku, przez łysienie i wiele innych, gorszych jeszcze skutków. Informuje o nich Karta Zagrożeń Zawodowych, ale nawet bez niej nietrudno się domyślić o szkodliwości pyłów i innych substancji na zdrowie. Dlatego właśnie maski spawalnicze, rękawiczki, grube ubrania to nieodzowne elementy w pracy spawacza. Bez nich nawet nie ma co zabierać się do roboty. Nowoczesne urządzenia także posiadają specjalne systemy antyprzegrzewające, odcinające prąd, ale samemu także trzeba dbać o swoje zdrowie.

 

Sprzęt. Wybór urządzeń jest praktycznie nieograniczony. Spawarki inwertorowe, spawarki MMA, spawarki TIG, migomaty, przecinarki plazmowe, spawarki wielofunkcyjne. Dla laika znalezienie odpowiedniego sprzętu może nie być proste. Dodatkowo, zasięgając porad u doradców w hipermarketach oferujących promocyjne ceny, nie zawsze możemy uzyskać prawdziwą odpowiedź. Jeśli w ogóle jakąkolwiek. Dlatego właśnie należy wyposażać się w sprzęt w sklepach, które znają się na temacie. I najważniejsze – nie ważne czy to spawarki inwetorowe czy inne, nie kupujemy urządzenia, które nie ma podanego czasu pracy. Jest to czas obliczany na 10 minut pracy spawacza przy maksymalnym natężeniu prądu. Jeśli więc mamy na oku spawarki inwertorowe, których czas pracy to 7% – odwracamy głowę. Do spawania wymagane jest minimum 35% (3,5 minuty spawania, 6,5 minuty „odpoczywania”), a czas dobry to 60-100%.

 

Oczywiście w jednym artykule nie da się streścić całej dziedziny spawalnictwa. Potrzeba czasu, by po kolei uczyć się wszystkiego o każdej metodzie spawania. W spawalnictwie bardzo przydaje się cierpliwość, zarówno w teorii, jak i w praktyce. Wszelakie książki, portale internetowe oraz fora są doskonałym źródłem informacji oraz wymiany doświadczeń między spawaczami.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.