Naskórek na ustach jest bardzo cienki i delikatny. Ta część naszej twarzy (część niezwykle istotna) nie ma takiej bariery ochronnej jak inne partie ciała. O usta musimy więc specjalnie zadbać, bo spękane usta nie dodadzą nam niestety uroku, co więcej szpecą nas po prostu, a większość z nas wolałaby takich efektów uniknąć.
Spękaniu ust sprzyjają czynniki, za które sami odpowiadamy zachowując się nieco zbyt beztrosko na słońcu, mrozie i wietrze. Wystarczy oblizać wargi, pocałować kogoś, a często po prostu wyjść na dwór bez zabezpieczenia w postaci pomadki ochronnej by usta niemal natychmiast popękały.
Usta pękają pod wpływem czynników atmosferycznych i braku zabezpieczeń (głównie), ale spękane usta mogą też być jednym z pierwszych objawów sygnalizujących poważniejszą chorobę.
Najczęściej za spękane usta odpowiadają niedobory witamin z grupy B – szczególnie istotna jest w tym przypadku witamina B2, jednak i nadmiar witamin może ustom zaszkodzić, przykładem reakcja na nadmiar witaminy A – objawia się on między innymi pękającymi ustami.
Szczególnym zagrożeniem dla ust jest też opryszczka. Spękane usta towarzyszą często różnego rodzaju alergiom – przy czym ciekawym zjawiskiem jest fakt występowania takich właśnie reakcji alergicznych na gumy do żucia (często spożywane przez nas w nadmiarze). Stale popękane, zaczerwienione, piekące i bolące usta mogą też być sygnałem, że organizm (a de facto same usta lub otaczające je tkanki w tym wnętrze jamy ustnej) został zaatakowany przez bakterie lub grzyby. Jak widać objawów tego typu bagatelizować nie można, bo mogą one sygnalizować dość poważne choroby.
Jeśli jednak spękane usta są skutkiem zaniedbań pielęgnacyjnych możemy dość łatwo przywrócić im poprzednią kondycję i kuszący wygląd. Jak to zrobić?
Pielęgnacja ust
Spękane usta bardzo dobrze reagują na miód. Wystarczy smarować je nim regularnie tj. nałożyć jak maseczkę i pozostawić na ustach przez kilkanaście minut. Miód oprócz wartości odżywczych jest też rodzajem pilingu. Poza tym usta warto masować bardzo miękką szczoteczką z naturalnego włosia. Jeśli zaś zależy nam na nieco intensywniejszej kuracji w celu wyleczenia spękanych ust (tj. doprowadzenia ich do jak najlepszego stanu) możemy posłużyć się maskami z maści propolisowych (stosowanymi podobnie jak okłady z miodu).
Szczególne znaczenie ma jednak i w tym przypadku profilaktyka. I tak powinnyśmy przede wszystkim chronić usta przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. W tym celu korzystajmy z pomadek ochronnych, a w ostateczności z tłustych kremów lub wazeliny. Pomadki bądź kremy są o tyle lepsze, że zawierają nie tylko substancje chroniące usta przed wiatrem czy mrozem, ale wzbogaca się je też o filtry przeciwsłoneczne. Słońce też niestety ustom szkodzi.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.