Wrzesień – czas powrotu dziecka szkoły oznacza dla wielu rodzin czas powrotu (a dla niektórych rozpoczęcie) regularnego, utartego rytmu dnia: wcześniejszego wstawania, odrabiania lekcji, krótszych chwil zabaw dziecka z rówieśnikami i czasami… wcześniejszej pory zasypiania młodego człowieka. To, jak ważne dla młodych osób jest regularne zasypianie sprawdzili psychologowie – i o tym jest ten artykuł.
Dzieci na ogół potrzebują więcej snu niż dorośli, i jednocześnie bardziej odczuwają negatywne skutki w przypadku, gdy jest go za mało. Większość z nas jest świadoma tego, że dobry sen wpływa na naszą koncentrację i łatwość poznawania nowych rzeczy, ale nie wszyscy wiedzą, że ma również kolosalne znaczenie w procesie utrwalania i uporządkowywania zdobytej wiedzy.
Dzieci codziennie przyswajają wielokrotnie więcej nowych informacji niż dorośli, z którymi musi poradzić sobie ich mózg. By móc uporządkować taką ilość danych potrzebuje on więcej czasu, który poświęca na to, by doskonalić swoje umiejętności poznawcze; stąd faza snu, w czasie której następuje ten proces trwa u dzieci dłużej niż u dorosłych. Czas snu powiązany jest także z innymi aktywnościami, ważnymi dla młodego organizmu, takimi jak uporządkowanie i poradzenie sobie z emocjami związanymi ze zdarzeniami mającymi miejsce danego dnia, rozwojem fizycznym i regulacją działania układu odpornościowego.
Dbanie o higienę snu obejmuje również dbanie o jego regularność. Wakacje sprzyjają luźniejszemu porządkowi dnia, co powoduje, że dzieci chodzą późno spać i późno wstają. Po powrocie do szkoły może wówczas pojawić się tzw. „problem (poniedziałkowego) wstawania”, który w tym wypadku zwykle rozciąga się na kilka pierwszych szkolnych dni.
Rodzice mogą pomóc młodemu człowiekowi dostosować się do nowego rytmu poprzez stopniowe powracanie do szkolnego rytmu wstawania i zasypiania na kilkanaście dni przed początkiem nauki, zachęcając dziecko do wcześniejszego zasypiania (i oczywiście wstawania). Szczególnie ważne jest to dla dzieci w szkole podstawowej i gimnazjum, u których w związku z początkiem okresu dojrzewania mogą pojawić się problemy z zasypianiem. Inną zmianą, ułatwiającą powrót do rytmu szkolnego jest ograniczenie ilości bodźców związanych z mediami takimi jak telewizja, komputer, czy telefony komórkowe na około godziny przed snem.
Do czynników, które mogą zakłócać sen dziecka należą czynniki fizyczne, takie jak hałas w domu lub jego okolicy, niewywietrzony pokój, czy niewygodne łóżko. Istotne znaczenia mają również czynniki psychospołeczne, takie jak konflikt rodzinny, odczuwany lęk, stres, ale także zbyt późne jedzenie, czy wspomniane bodźce elektroniczne.
U dzieci, które nie dosypiają mogą pojawić się takie problemy jak nadpobudliwość, niepokój, depresja, czy też zaburzenia zachowania. Oczywiście powyższe nie wyklucza innych potencjalnych przyczyn takiego stanu, ale pierwszym czynnikiem, jaki należy w takim przypadku zweryfikować i jaki jest stosunkowo najprościej usunąć jest potencjalnie niedostateczna ilość snu, która nie pozwala organizmowi na pełną regenerację.
Żyjemy w świecie, który nie śpi. Stwarza to niebagatelny problem dla naszego organizmu – nasz mózg ustala rytm dobowy bazując na jasność otoczenia (ilości światła, jaka do nas dociera). Badania wskazują, że w większości krajów ludzie śpią mniej niż w poprzednich dziesięcioleciach, głównie, dlatego, że pozostają aktywni do późnych godzin (przy niezmienionej od lat porze wstawania). Takie czynniki jak światło lampy, dostępność setek kanałów telewizyjnych, Internet, nowoczesne telefony komórkowe i smartfony powodują, że czas naszej aktywności wciąż się wydłuża. Jest to niebezpieczne szczególnie w przypadku młodego organizmu – badania jednoznacznie potwierdziły, że dzieci posiadające w swoim pokoju odbiornik telewizyjny mają gorszy i bardziej zaburzony sen. W efekcie utrudnia to wykorzystywanie pełnego potencjału umysłu młodego człowieka i prowadzi choćby do osiągania gorszych wyników w nauce.
Mając świadomość, jak dużą rolę w naszym życiu i w życiu naszych dzieci odgrywa zdrowy sen, pozwólmy sobie na odrobinę luksusu… i wyspania się. Niesamowitym jest, jak wiele można zmienić w naszym życiu za pomocą tak prostych zmian. Pozostaje już tylko zakończyć w jedyny możliwy sposób – Miłego, spokojnego snu!
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.