Gra w bilard ma mnóstwo odmian, ale niezmiennie rozgrywana jest na pokrytym suknem stole i polega na uderzaniu bil za pomocą specjalnych kijów. Zasady gry mogą być bardzo różne, choć z reguły bile powinny wpadać do łuz, to istnieją także stoły bez otworów, np. do gry w karambol. Czasem łuzy nazywane są również kieszeniami (w snookerze), ale tradycyjny bilard, który znamy z naszych klubów, jak i amerykańskich filmów ma jasne zasady, które określają w jakiej kolejności bile powinny być wbijane do łuz. Najpopularniejsze odmiany bilardu amerykańskiego to Ósemka i Dziewiątka.

Ósemka to rozgrywka przeznaczona dla dwóch osób i polegająca na tym, że każdy z graczy musi wbić bile swojego koloru do łuz, a dopiero na końcu wbić bilę czarną. Gra rozpoczyna się od ustawienia bil w formie trójkąta, a następnie rozpoczyna się walka o rozbicie. Polega ona na tym, że zawodnicy uderzają bile wzdłuż bandy i odbijają od góry, starając się, by zatrzymały obok bandy, przy której stoją, najbliżej jak to możliwe. Rywalizacja jest dość emocjonująca, gdyż trzeba najpierw określić, którą bilę będziemy uderzać i jeśli nie trafi ona do łuzy, to tracimy kolejkę. W przypadku, gdy do łuzy wpadnie czarna bila, zanim wbijemy pozostałe – automatycznie przegrywamy. Podobnie jest wtedy, gdy do łuzy wpadnie jednocześnie bila biała i czarna. Oczywiście zasad jest znacznie więcej i poznanie ich wszystkich zajmuje sporo czasu, a najlepiej uczyć się w praktyce. Warto również wspomnieć, że w Ósemce występują także tzw. faule, które karane są tym, że przeciwnik może ustawić białą bilę w dowolnym miejscu stołu.

Dziewiątkę rozgrywa się na tym samym stole, co Ósemkę, ale zmienia się liczba i kolejność wbijania bil. W tej odmianie bilardu kule mogą być wbijane w dowolnej kolejności, ale białą bilą  można bezpośrednio uderzyć tylko tę, która ma najniższy numer w kolejności. Koniec gry następuje wtedy, gdy wbita zostanie bila z numerem 9. Oczywiście i tutaj obowiązują określone zasady dotyczące rozbicia. Bile muszą być ułożone w kształcie rombu, a biała bila musi uderzyć w bilę nr 1. Ponadto istotne jest to, by co najmniej cztery kolorowe bile odbiły się od bandy lub jedna wpadła do łuzy. W przypadku, gdy te warunki nie zostaną spełnione, następuje faul i grę trzeba zaczynać od nowa. Ponadto za faul uważa się również sytuację, gdy kolorowa lub biała bila zostanie wybita poza stół lub biała bila uderzy kolorową, która nie ma najniższego numeru. Gracz, któremu zdarzą się trzy faule z rzędu przegrywa całą partię.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika