W powszechnym przekonaniu istnieje mit, który mówi, że Chińczycy piją jedynie zieloną herbatę. Podróżując po Państwie Środka, możemy przekonać się na własne oczy, że Chińczycy piją różne gatunki herbaty i stosują różnorodne metody jej parzenia.
Według legendy herbatę odkrył cesarz Shennong – Boski Rolnik. Cesarz ten panował w 2737-2697 p.n.e. i był uważany za patrona rolnictwa i medycyny. Przez bardzo długi okres tradycyjny napar z herbaty był uważany za lek na różnego rodzaju dolegliwości. Z czasem stała się cenionym napojem zwłaszcza wśród arystokracji. Aż w końcu, za sprawą mnichów Buddyjskich, herbata stała się powszechnym napojem.
Zaczynając przygodę z parzeniem herbaty, powinniśmy zacząć od Chin środkowo-wschodnich. Tylko w Szanghaju znajdziemy setki sklepów z różnorodnymi odmianami herbat i sposobami parzenia. Natomiast Hangzhou słynie z zielonej herbaty „Long Jing” czy też „Dragon Well”. Na północy Chin, pije się zieloną, herbatę jaśminową . Do picia wykorzystuje się filiżanki lub kubki z pokrywą. Sposób parzenia herbaty na północy kraju, diametralnie różny się od sposobów parzenia herbaty na południu. W południowo-wschodniej części Chin, najbardziej popularnym gatunkiem tego tradycyjnego napoju jest oolong. Herbatę tą parzy się w małych, glinianych czajniczkach i podaje się w glinianych filiżankach. Na południu i zachodzie Chin, pije się herbatę Pu-Er. Herbata ta pomaga w trawieniu, powszechnie spożywanych w tym rejonie tłustych potraw. Do herbaty Pu-Er , która ma ziemisty posmak, często dodaje się wysuszone płatki chryzantem.
Wyjątkowy sposób parzenia herbaty, opracowali Chińczycy Hakka. Obecnie rozpowszechniony jest on w górzystych terenach Chin i Tajwanu. Przygotowywana przez nich herbata nosi nazwę „Cha Lei”, która odnosi się do moździerza i tłuczka. Przyrządy te służą rozdrobnienia i zmieszania herbaty z orzeszkami ziemnymi, nasionami sezamu, prażonym ryżem i imbirem. W Nizinnych terenach Tajwanu każda rodzina posiada specjalny zestaw do parzenia herbaty. Zestaw ten nazywa się „gong fu” i składa się z małego czajniczka, małego dzbanka i kilku małych cynowych czarek. Czajnik napełniony jest herbatą oolong, ale tylko do 1/3 swej pojemności , następnie zalewany wrzątkiem i pozostawiany na 1 minutę w celu poprawnego zaparzenia. Napar jest przelewany do czarek, po czym czajnik po raz kolejny zostaje napełniony wrzątkiem. Rytuał ten jest powtarzany kilkukrotnie, ale za każdym razem czas parzenia herbaty wydłuża się.
W chińskiej tradycji występują ciekawe zwyczaje związane z herbatę. W czasie uroczystości ślubnych młoda para, podaje herbatę swoim rodzicom, w ramach podziękowania za wychowanie. Chińczycy wykorzystują herbatę również jako ofiarę, ustawiając filiżanki z naparem przed rodzinnymi grobowcami i świątyniami. W życiu codziennym i towarzyskim herbata jest dla Chińczyka tak samo ważna jak kawa dla Europejczyka.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.