Sprawdziany od wielu lat stanowią podstawową formę oceny wiedzy i umiejętności uczniów zarówno szkół podstawowych, gimnazjalnych, jak i średnich. Zazwyczaj trwają około około czterdzieści pięć minut i stanowią podsumowanie wiedzy na określony temat.
Przeprowadzane są na zakończenie danego działu, z każdego przedmiotu w szkole. Nauczyciele zapowiadają je odpowiednio wcześniej, by każdy z uczniów mógł się do nich stopniowo przygotowywać.
Szczególną formę sprawdzianów stanowią tak zwane kartkówki. Te zazwyczaj nie są zapowiadane, a trwają około piętnastu minut. Przeważnie przeprowadzane są na początku lekcji, choć zdarzają się tez przypadki obejmujące sam koniec zajęć.
Kartkówki maja na celu zbadanie systematyczności uczniów, bądź też ich uwagi w trakcie lekcji.
Jednym z ważniejszych sprawdzianów, jakie czekają uczniów, jest sprawdzian przeprowadzany na zakończenie klasy szóstej szkoły podstawowej. Obejmuje on w sposób szeroki zagadnienia z różnych dziedzin nauki, jakie uczniowie przyswajali w trakcie trwania edukacji w szkole podstawowej.
Sprawdzian ów, zgodnie z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej, jest powszechny i obowiązkowy. Oznacza to, że przystąpić mają do niego wszyscy uczniowie, ponieważ stanowi on warunek rozpoczęcia gimnazjum.
Pocieszającą informacją jest fakt, ze nie da się nie zdać sprawdzianu kończącego szóstą klasę. Stanowi on czysto informacyjna formę, a absolwenci szkół podstawowych, którzy nie ukończyli jeszcze szesnastego roku życia, mają obowiązek podjęcia nauki w gimnazjum, odpowiedniego dla regionu, jaki zamieszkują.
Osoby, jakie z wyjątkowych przyczyn nie mogą przystąpić do sprawdzianu końcowego, maja do dyspozycji dodatkowy termin, lub zobowiązane są powtórzyć klasę szósta i zdać go w roku następnym, w zależności od powodu niemożności przystąpienia do niego w pierwszym terminie.
Sprawdzian szóstoklasistów obejmuje w sposób szczególny ocenę umiejętności związanych z czytaniem, pisaniem, rozumowaniem, korzystaniem z informacji, a także wykorzystywaniem posiadanej wiedzy w praktyce.
Co roku, sprawdzian ten, przeprowadzany jest w kwietniu, o tej samej porze w szkołach na terenie całej Polski. Trwa sześćdziesiąt minut, składa się zarówno z zadań otwartych, jak i zamkniętych.
Bez sprawdzianów, ciężko byłoby wyobrazić sobie sens edukacji, ponieważ uczniowie nie czuliby zwiększonej potrzeby do nauki. Ponadto, sprawdziany są podstawą wystawiania ocen końcowych.
Sprawdziany, mimo iż stanowią głównie powód stresu dla uczniów, są niezbędne do motywowania ich w przyswajaniu wiedzy, a co za tym idzie rozwijania procesów myślowych i nabywania nowych umiejętności.
O autorze
Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.