Sterydów nie stosuje się w leczeniu trądziku. Ich wpływ na skórę jest całkiem odmienny – sterydy nie leczą, a przyczyniają się do powstawania trądziku i to zarówno sterydy wykorzystywane w leczeniu najrozmaitszych chorób jak i te, po które sięgają niezbyt rozsądni bywalcy siłowni liczący na osiągnięcie dużych przyrostów mięśni dzięki sterydom anabolicznym.
W wyniku oddziaływania sterydów na skórze pojawia się trądzik nazywany trądzikiem steroidowym. Można go nabyć w każdym wieku wystarczy przez jakiś czas używać sterydów, a do grupy tej nie należą wcale jedynie sterydy anaboliczne czyli niedozwolone specyfiki wykorzystywane przez sportowców. W grupie tych środków znajduje się też wiele lekarstw wykorzystywanych najczęściej do leczenia ostrych i uciążliwych stanów zapalnych.
Sterydy w leczeniu
Trądzik steroidowy może pojawić się wskutek stosowania leków nazywanych kortykosteroidami. Kortykosteroidy to syntetyczne odpowiedniki sterydów kortyzolu, które wytwarza ludzki organizm, i które są naturalnymi substancjami przyczyniającymi się do leczenia stanów zapalnych pojawiających się pod wpływem różnych czynników w ludzkim organizmie. Kortykosteroidy stosuje się najczęściej w formie leków doustnych, choć spotkamy je też w formie maści przepisywanych na niektóre schorzenia skórne (nie stosuje się ich w leczeniu trądziku).
Pod wpływem leków steroidowych trądzik pojawia się najczęściej w obrębie klatki piersiowej i pleców. Przybierają najczęściej postać grudek i krostek.
Trądzik steroidowy po sterydach anabolicznych
Sterydy anaboliczne brane przez nierozsądnych adeptów różnych sportów (głównie kulturystyki) mają za zadanie poprawić przyrost mięśni. Faktem jest, że tak właśnie działają, tyle tylko że niszczą organizm od wewnątrz sprawiając, że z wiekiem ciało przyjmującego je człowieka staje się praktycznie wrakiem. O tym każdy adept kulturystyki wiedzieć powinien, tym niemniej warto wiedzieć i o tym, że sterydy te również wywołują trądzik steroidowy, który u mężczyzn najczęściej umiejscawia się w obrębie pleców i klatki piersiowej. Czasem pojawia się na ramionach, rzadko natomiast na twarzy. U kobiet trądzik steroidowy wygląda nieco inaczej – w ich przypadku nie omija również twarzy.
Osoby, które już cierpią na trądzik nie powinny dziwić się, że po sterydach ulegnie on nasileniu, a czy trądzik steroidowy można wyleczyć? Tak, warunkiem jest odstawienie sterydów.
Dlaczego trądzik pojawia się po sterydach?
Mechanizm jego powstawania jest dość prosty – sterydy zwiększają produkcję testosteronu i niejako jeszcze bardziej uaktywniają ten hormon. tymczasem testosteron jest odpowiedzialny między innymi za trądzik i łojotok. Przyjmując sterydy anaboliczne trądzik mamy de facto na życzenie, kortykosteroidy stosowane w leczeniu chorób działają podobnie, w ich przypadku trądzik jest jednym ze skutków ubocznych.
Leczenie trądziku steroidowego
Jak już wspomniałam wymaga odstawienia sterydów. Warto też jednak zadbać o prawidłową pielęgnację ciała i twarzy oraz wspomóc się w jego leczeniu kosmetykami i specyfikami przeznaczonymi do walki z trądzikiem.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.