Stres to „czynnik”, który jest nierozerwalnie powiązany z naszym codziennym funkcjonowaniem i sam w sobie nam nie. Tak mówią specjaliści. Zaszkodzić może nam jednak nieumiejętne radzenie sobie z sytuacjami stresowymi. Stres to można powiedzieć pewne przeciążenie, to stan zwiększonego napięcia wewnętrznego. Co wyzwala stres? Otóż wszystko to, co sami sobie stworzyliśmy i na co raczej bezpośredniego wpływu nie mamy. Jest to na przykład klimat, hałas, zanieczyszczenie środowiska,pośpiech i przeludnienie. To wszystko ma wpływ nie tylko na naszą kondycję zdrowotną, ale i także na stan naszej czupryny. Pod wpływem tych czynników włosy stają się łamliwe, osłabione czasem też zwyczajnie wypadają. Stres dla włosów to „zjawisko”, które trzeba jak najszybciej wyeliminować. Wówczas będziemy cieszyć się naprawdę zdrowymi i wypielęgnowanymi włosami.
Rodzaje stresu na jakie narażone są nasze włosy
Nasze włosy codziennie narażone są na różnorodne stresy. Czynniki stresogenne – jakie one by nie były – powodują, że włosy bardzo często są łamliwe, stają się osłabione, przesuszone zwiotczałe i matowe; końcówki niejednokrotnie są rozdwojone.
Jednym ze stresów, który wywołuje tak niekorzystną kondycję włosów jest wsze jest stres mechaniczny. Jest on efektem ruchu włókien włosowych. To prowadzi do wewnętrznego osłabienia, a także do powierzchniowego uszkodzenia struktury włosów w rezultacie otarć.
Kolejnym rodzajem stresu, mającego niekorzystny wpływ na naszą czuprynę są stresy chemiczne. Wywoływane są one w głównej mierze poprzez inwazyjne zabiegi u fryzjera. Dlatego, jeżeli widzimy, że kondycja naszej czupryny nie jest najlepsza, to raczej zrezygnujmy z zabiegów upiększających.
Innym stresem jest stres zewnętrzny, który jest powiązany z suszeniem, modelowaniem, myciem, a także z niekorzystnymi działaniami środowiska naturalnego. Wśród nich możemy wymienić wahania temperatury, jak też szkodliwe działanie promieni UV. Dlatego Warto zastanowić się nad koniecznością stosowania środków służących do ochrony włosów przed niekorzystnym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Jeśli jednak nie chcemy nakładać tego typu preparatów, to chociaż nośmy nakrycie głowy, które poniekąd da nam taką ochronę.
Dalej wymienić trzeba stres wewnętrzny, na który wpływ ma głównie kondycja zdrowotna organizmu. Stres włosów jest bardzo często rezultatem „posiadanych” chorób. Do nich można zaliczyć między innymi wśród schorzenia gruczołu tarczycowego, w tym choroba Hashimoto przy niedoczynności tarczycy, ale także szereg pozostałych zaburzeń ściśle związanych z funkcjonowaniem układu hormonalnego. Na stres włosów – wewnętrzny ma wpływ również zbyt dynamiczny tryb życia.
Stresujący dla naszych włosów może być również nieodpowiedni sposób odżywiania się. Uboga dieta, która pozbawiona jest wszystkich wartościowych (dla kondycji włosów) witamin i składników mineralnych pogarsza stan czupryny. W związku z tym warto zadbać o to, by w naszym codziennym jadłospisie nie brakło warzyw i owoców, soi, orzechów i pełnoziarnistego pieczywa i makaronów. Są to bowiem produkty bogate przede wszystkim w witaminy B, witaminę A i E, a ponadto w cynk, żelazo i selen.
Warto zastosować odpowiedni szampon do włosów
Warto to zrobić na samym początku. Bowiem okazuje się, ze nieodpowiednio dobrany szampon do włosów ma wpływ nie tylko na stan naszej czupryny, ale także i na stres włosa. Wybierając odpowiedni preparat pielęgnujący warto mieć na uwadze to jaki typ skóry głowy mamy, a nie to, że akurat pobliska drogeria ma promocję. Pamiętajmy również, by nie stosować tego samego szamponu co pozostali domownicy. Bowiem tak naprawdę każdy z nas ma inny rodzaj włosów, a tym bardziej inna skórę głowy. Oprócz tego w błąd wprowadzają nas i etykiety szamponów. Sięgając preparat do włosów suchych myślimy, że to właśnie on będzie produkt pomocny. Ale okazuje się, że wcale tak nie jest. Większość z ogólnodostępnych specyfików przeznaczona jest skóry głowy, a nie wyłącznie do włosów.
Dobrze dobrane szampony i odżywki do pielęgnacji włosów (najlepiej tej samej linii) zapobiegają efektom stresu włosów, ale także ułatwiają układanie i intensywnie wzmacniają nasze włosy. Aby dostarczyć włosom wszystkich cennych substancji pielęgnacyjnych i długotrwale wpłynąć na poprawę jakości włosów, to warto stosować takie kosmetyki, które będą opierały się na kompleksie działającym dwupłaszczyznowo z dodatkowymi substancjami witaminowymi i mineralnymi i peptydami. Okazuje się bowiem, ze taki kompleks znacznie przyspiesza rewitalizację struktury włosowej oraz skóry głowy, jednocześnie dostarczając potrzebnych składników aktywnych.
Stres włosa można wyeliminować!
Tak, jest to oczywiście możliwe. W zależności od tego co „wyzwoliło” u nas stres, trzeba podjąć likwidację albo czynników mechanicznych i chemicznych, albo choroby. Zatem wystarczy zmienić sposób pielęgnacji włosów, zadbać o zbilansowaną dietę i dostosować kosmetyki do potrzeb naszego owłosienia głowy. Jeśli zaś chodzi o choroby, to jedynym rozwiązaniem wyleczenie choroby pierwotnej. Zatem udajmy się do doświadczonego lekarza!
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Witam,
Uważam, że artykuł jest świetny.
Pozwoliłam sobie zamieścić częściowo na mojej stronie.
Pozdrawiam