W czasach Młodej Polski Zakopane stało się najpopularniejszą miejscowością turystyczną, wypoczynkową. Prawie cała inteligencja polska przyjeżdżała do Zakopanego odpocząć. Szybko przestały wystarczać im chałupy góralskie żądali czegoś więcej. Domów większych i wygodniejszych.
Początki stylu zakopiańskiego
Styl zakopiański jest stylem wprowadzonym przez Stanisława Witkiewicza w latach 90 XIX wieku. Styl opierał się o sztukę Podhala. Miał stać się początkiem nowoczesnego budownictwa. Tradycyjne budownictwo podhalańskie opisane zostało po raz pierwszy przez przez W. Matlakowskiego. Dodatkowo wspomniana niezwykła popularność Zakopanego pomogła temu stylowi w rozwoju.
Cechy charakterystyczne stylu zakopiańskiego
Witkiewicz wzbogacił tradycyjne budownictwo górali podhalańskich elementami secesji. Rozbudował dwuizbową chatę do pokaźnej willi. Miała spadzisty dach a piętro ustawione prostopadle do parteru. Domy budowane były na wysokich podmurówkach, miały one różne wysokości ze względu na ukształtowanie terenu. Ściany były drewniane – tradycyjny element. Dla ozdabiania chat wykorzystywano typowo podhalańskie elementy, takie jak pazdury, słoneczka i rzeźby o motywach roślinnych. Na południowej ścianie znajdowała się zwyczajowo weranda, natomiast w środku na poddaszu znajdowały się małe pokoiki zwane wyględami a przypominające szopy.
Styl witkiewiczowski obecnie
Bardzo szybko i bardzo błędnie uznano styl witkiewiczowski za typowo polski. Budowanie domów zakopiańskich uznawano za obowiązek patriotyczny. Budowanie w takim stylu miało zapewnić przetrwanie polskiej sztuce narodowej. W Zakopanem jak również poza jego granicami rosła liczba budynków witkiewiczowskich. Styl zakopiański propagowano bardzo natarczywie a pomimo to zaczął zanikać jeszcze za życia Witkiewicza. Obecnie jest on widoczny jedynie w budowie pensjonatów lub zabytków.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.