Zbudować czy zorganizować ogród możemy na wiele stylów. Przeglądając także książki do historii albo opracowania opisujące historię sztuki znaleźć możemy wiele wartościowych danych opisujących architekturę ogrodową oraz znaczenia ogrodu.

Najpopularniejsze rodzaje ogrodów to angielski i francuski (barokowy). Ogrody angielskie charakteryzowały się dzikością i tajemniczością, w dużym stopniu przypominały one te naturalne. Wyglądały one jak lasy, gaje, były ciemne i pełne magii jak puszcze, które niegdyś gęsto porastały nasz kraj.

Ogrody w stylu angielskim najczęściej zakładane były wokół zamków, pałaców i dworów, ale rozpościerały się dopiero za ich murami – dziedzińce zwykle były zorganizowane w stylu francuskim. Parki francuskie, czy inaczej barokowe, były już perfekcyjnie zaplanowane, a do wzoru rozmieszczenia poszczególnych kwiatów przywiązywano duże znaczenie. Parki francuskie mogły być niewysokie – nawet 30-o centymetrowe, ale też mogły być labiryntami siegającymi kilku metrów wysokości. W ogrodach francuskich sadzono tak krzewy, drzewa, jak i kwiaty. Parki francuskie to przestrzeń kolorowa, również z małą architekturą ogrodową – pawilonami, altanami, pomnikami. Współcześnie ogrody barokowe można podziwiać m.in. wokół Pałacu Branickich w Białymstoku.

Aby skontrastować je można scharakteryzować również parki japońskie, które są coraz popularniejsze również na naszych podwórkach. Ideą przypominają one ogrody angielskie, ponieważ również powinny jak najwierniej odwzorowywać przyrodę. Azjatyccy opiekunowie ogrodów mieli dbać o nasadzenia w taki sposób, by w minimalnym stopniu zauważalna była interwencja ogrodnika. Ogrody Japonii organizowane były w przeszłości wokół świątyń, pałaców itd. Oczywiście parki ”przeniesione” do Europy nieco straciły swojego charakteru, pomimo tego, podstawowe założenia i zbliżona roślinność (przynajmniej w kształcie) powinny przypominać parki japońskie.

Obecnie projektanci ogrodów potrafią wyczarować perły w naszych ogrodach. Należy jednak zajrzeć do starych założeń i na ich podstawie zaplanować własny niepowtarzalny ogród. Może się okazać, że spontaniczny projekt da w końcu ogród, który nie będzie się cechował dobrym smakiem i wyczuciem złotego środka, a w konsekwencji spędzany w nim czas będzie bardziej męczył niż relaksował.

Planując ogród samodzielnie (czy opiekując się nim już po założeniu) warto mieć pojęcie jakie narzędzia ogrodnicze wybrać – kosiarki do trawy, odśnieżarki, itd., aby utrzymać ogród w należytym stanie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika