Dopasuj oświetlenie pomieszczenia do swoich aktualnych potrzeb .
Najlepiej zaplanować oświetlenie w domu już na samym początku podczas projektowania wnętrz, przed budową albo generalnym remontem, bo wtedy łatwiej wykonać odpowiednie przyłącza elektryczne. W każdym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł światła. Bezwzględnym wymogiem jest oświetlenie górne (doświetla najlepiej). Nawet zwiększona ilość bocznego oświetlenia nie jest w stanie go zastąpić.
Właściwe zaplanowanie odpowiedniej ilości źródeł światła pozwala lepiej ukształtować przestrzeń, dostosowując wnętrza do aktualnych potrzeb. Odpowiednie rozłożenie światła pozwoli nawet zniwelować niedostatki architektoniczne. Specjaliści podpowiadają: doświetlenie górnej części pokoju optycznie podwyższa wnętrze, skierowanie światła w dół – zaciemnia i obniża wnętrze.
Górne oświetlenie mogą stanowić żyrandole, plafony, a także lampki halogenowe wbudowane w sufit podwieszony. Przy lampach zwisających warto uwzględnić ich długość, byśmy na co dzień nie zahaczali o nie głową. Z kolei zbyt krótkie żyrandole nie oświetlą wystarczająco odpowiednio wysokich pomieszczeń. Efektownie wyglądają nieduże lampy lub halogeny zestawione po kilka obok siebie.
Kinkiety pozornie poszerzają wnętrza. W wydłużonym, ciasnym pomieszczeniu, skierowanie światła na krótsze ściany wyrównuje proporcje. Podświetlenie dyskretnym światłem ładnie eksponuje obrazy.
Z reguły każde z domowych pomieszczeń służy do wykonywania różnych czynności. Dlatego wymaga indywidualnego zaplanowania oświetlenia:
- POKÓJ DZIECIĘCY Powinien być najjaśniej oświetlony, szczególnie stanowisko do nauki. Na biurku powinna się znajdować lampka ustawiona po lewej stronie przy dzieciach praworęcznych. Kinkiet będzie przydatny, gdy dziecko usypia. Bezwzględnie powinniśmy także zaplanować kącik do czytania z wygodnym fotelem i bardzo dobrym oświetleniem.
- ŁAZIENKA Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe oświetlenie lustra. Najlepiej otoczyć je światłem, wykorzystując małe lampki, halogeny lub podłużne świetlówki. Światło umieszczone przy lustrze ma za zadanie oświetlać twarz, a nie oślepiać. W łazience sprawdza się plafon powieszony na suficie lub nad drzwiami. Egzamin zda również sufit podwieszany z wmontowanymi punktami świetlnymi.
Bardzo ważną rolę odgrywają same lustra: odbijające się w nich światło rozjaśnia całe wnętrze.
- PRZEDPOKÓJ Tu polecam oświetlenie ogólne i miejscowe, usytuowane najczęściej przy lustrze. To drugie powinno równomiernie oświetlać twarz i sylwetkę. Taką funkcję doskonale spełniają kinkiety. Dodatkowy dyskretny punkt świetlny w hollu wieczorem i w nocy ułatwi dojście do łazienki.
- SYPIALNIA Światło powinno być rozproszone i nastrojowe. Pierwszoplanową rolę odgrywa oświetlenie dekoracyjne. Zalecam światło o barwie delikatnej i ciepłej. Niebieskie lub zielone żarówki wprowadzają stan niepokoju. Światło zbliżone do żółtego emitują tradycyjne żarówki, natomiast halogeny dają światło białe.
W sypialni można łączyć różne rodzaje światła. Na ścianie nad łóżkiem należy zamontować kinkiety, umożliwiające czytanie w pozycji półleżącej. Punkt świetlny powinien znajdować się na wysokości około 75 cm, licząc od płaszczyzny materaca.
Urszula Tomaszewska
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Największy błąd jaki większość popełnia to, to że zakup żyrandoli, kinkietów i innego oświetlenia zostawiają na sam koniec remontu. A potem okazuje się, że nic nie pasuje, przewody nie w tych miejscach co trzeba i na przeróbki za późno.