Włamanie do domu to prawdziwa zmora wszystkich Polaków spędzająca im ustawicznie sen z powiek. Szczególnie dokuczliwa w sezonie wakacyjnym, kiedy nadchodzi czas urlopów i dłuższych wyjazdów oraz, niestety, okres „żerowania” włamywaczy.
Można, rzecz jasna, nigdzie nie wyjeżdżać albo po prostu zamontować kraty w oknach, ale nie są to szczególnie pociągające rozwiązania problemu. Siedzieć cały rok w domu? Koszmar. Oglądać ciągle świat za krat? Jeszcze gorzej. Cóż zatem? Rozwiązaniem może tu być system alarmowy stanowiący część instalacji, którą fachowcy określają mianem inteligentnego domu.
Cóż to takiego? To zintegrowany system do zarządzania domem, w którego skład wchodzą czujniki, detektory ruchu, kamery (monitoring, CCTV) oraz jeden panel do sterowania tymi wszystkimi urządzeniami. Dzięki temu systemowi możemy zarządzać z jednego miejsca temperaturą w domu, zoptymalizować zużycie energii elektrycznej (automatyczne wyłączanie światła po wyjściu z pokoju) oraz ustawić poziom zabezpieczenia budynku w taki sposób, aby alarm włączał się tylko po spełnieniu ściśle określonych warunków.
Przykładowo jeśli nasz system alarmowy posiada dualne czujniki, tzn. reagujące na ruch oraz podczerwień (ciepłotę ciała), a przy tym pozwala ustalić priorytety ochrony dla danego pomieszczenia/obszaru, to możemy tak to ustawić, że alarm odezwie się tylko wtedy, gdy zostanie w pomieszczeniu zarejestrowany podejrzany ruch, a ciepło wydzielane przez obiekt, który go wywołało, będzie wskazywać, że to człowiek . Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie niepokojeni przez alarm, gdy do naszego salonu wpadnie kot, który ma niższą temperaturę ciała niż człowiek.
Wybierając system alarmowy do własnego domu, a dokładnie rzecz ujmując, całą instalację, która będzie nas wspomagała w jego zarządzaniu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na panel, za pomocą którego będziemy sterować jej (instalacji) poszczególnymi komponentami. Pilot czy tablet na ścianie nie są złym rozwiązaniem, ale o wiele lepszym jest klawiatura sensoryczna i LCD. Są one wygodniejsze w użyciu, a przy tym łatwiej nimi zarządzać całym system, np. wyłączyć alarm czy ustawić optymalną temperaturę dla poszczególnych pomieszczeń w domu.
System alarmowy, będący częścią instalacji zamontowanej w naszym inteligentnym domu, powinien także uwzględniać monitoring. Dzięki temu będąc na wakacjach moglibyśmy on-line od czasu do czasu zaglądnąć do naszej sadyby, aby się przekonać, czy wszystko w porządku. Choć z drugiej system system CCTV mógłby się okazać zabójczy dla naszego urlopu, gdyby się okazało, że co godzinę pędzimy do komputera, aby sprawdzić, czy w domu nie dzieje się coś złego.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.