Istnieje wiele gatunków szałwii i większość z nich posiada działanie lecznicze. W istocie, sama nazwa szałwia pochodzi od łacińskiego salvus, co znaczy ocalony, żywy. Co ciekawe, właściwości poszczególnych gatunków niekoniecznie są zbliżone, przeciwnie – kilka z nich znajduje specyficzne zastosowania. Np. szałwia krzewiasta (Salvia fruticosa) popularna w Ameryce Północnej jest szczególnie skuteczna przy zwalczaniu grypy i kaszlu, szałwia lawendolistna (Salvia lavandulifolia) podnosi odporność, natomiast korzeń szałwii czerwonokorzennej (Salvia miltiorhiza) znany jest od dawna w medycynie chińskiej jako środek leczniczy w chorobie wieńcowej.
Najpopularniejszym u nas gatunkiem jest szałwia lekarska (Salvia officinalis). Występuje w naszym kraju wyłącznie w uprawach, a naturalnie można ją znaleźć w rejonie Morza Śródziemnego. Znana i stosowana była już od najdawniejszych czasów jako lek na przeziębienia, gorączkę, choroby wątroby i zaparcia.
Szałwia działanie:
Szałwia zawiera olejek eteryczny, garbniki, gorycze, żywice, flawonoidy i fenole oraz sole mineralne, szczególnie żelazo i magnezu. Posiada działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwskurczowe, przeciwpotne, przeciwcukrzycowe, żółciopędne, ściągające, pobudzające krwawienie miesięczne, uspokajające. Jej działanie jest tak skuteczne, ze wchodzi ona w skład wielu preparatów wykorzystywanych w leczeniu nawet poważnych schorzeń.
Szałwia zastosowanie:
Septosan – stany ropne jamy ustnej i gardła, działanie odkażające, hamowanie krwawienie z błony śluzowej
Maść szałwiowa – otarcia, drobne skaleczenia, stany zapalne skóry, działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze
Tannosan – biegunka, działanie ściągające (uszczelnianie ściany jelita), przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
Gastrosan – stany zapalne i choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, działanie przeciwzapalne, usprawniające trawienie
Pektosan – suchy kaszel, działanie lekko wykrztuśne, osłaniające
Vagosan – stany zapalne okolic intymnych kobiet, działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne
Fitolizyna – kamica moczowa, działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczowe
Diabetosan – cukrzyca typu 2, hamowanie postępu przez obniżanie poziomu cukru we krwi
Astmosan – duszność wywołana skurczem mięśni gładkich, działanie rozkurczowe, pobudzające oddychanie
Napar z szałwii możemy wykorzystać do płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych dziąseł, bólu zębów, nieżycie gardła, czy oparzeniach. Z kolei kąpiel z dodatkiem naparu pomoże nam w zwalczaniu egzemy, czy nawet choroby reumatycznej. Inną formą stosowania szałwii są kompresy. Przygotowujemy je podobnie jak napar, choć w tym przypadku liście zalewamy mniejszą ilością wody. Powstałą masę przykładamy na owrzodzenia, żylaki i odmrożenia. Picie naparu z szałwii doskonałe jest również przy dolegliwościach żołądkowych. Innym domowym przepisem jest sporządzanie nalewki szałwiowej. W tym celu zalewamy suche liście winem i pozostawimy do maceracji na tydzień. Powstałą miksturę pijemy po posiłkach, dla pobudzenia trawienia.
Zastosowanie szałwii w kosmetyce
Szałwia ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce i higienie osobistej. Ze względu na swe właściwości bakteriobójcze, olejek dodawany jest do past do zębów. Cenione są również jego walory zapachowe i jest on wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Szczególne znacznie mają tutaj olejki innych gatunków szałwii, mianowicie hiszpańskiej (Salvia hispanica)j i muszkatołowej (Salvia sclarea), stosowane w perfumach renomowanych firm.
Również w warunkach domowych możemy sporządzić preparaty kosmetyczne z szałwii. Moczenie nóg w zwykłym naparze zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp. Innym sposobem pozbycia się tej przypadłości jest włożenie świeżych liści do skarpetek. Szałwia wzmacnia również włosy i może być stosowana przy ich wypadaniu lub łupieżu oraz do farbowania siwych włosów. W tym celu sporządzamy odwar z szałwii i czarnej herbaty, który wcieramy w skórę głowy codziennie przez 5 dni. Pobudza się w ten sposób i wzmacnia cebulki, a włosy delikatnie farbują się na kolor brunatny.
Są też przeciwwskazania…
Chociaż szałwia jest bezpiecznym zielem, tak jak w przypadku wszystkich roślin leczniczych należy przy jej stosowaniu zachować ostrożność. Jej olejek może wywoływać uczulenia. Szałwia zawiera również tujon, substancję obecną również w piołunie, czy wytwarzanym z niego absyncie. Dlatego długotrwałe i systematyczne jej przyjmowanie może spowodować nudności, wymioty i otępienie. Jednak zawartość tujonu jest na tyle niska, że bezpiecznie można pić 1-3 szklanek naparu dziennie, robiąc przerwy co 2 tygodnie. Ponadto spożywanie szałwii podrażnia skórę, dlatego nie należy jej stosować przy dużym nasłonecznieniu. Szałwia nie jest też polecana kobietom w ciąży i karmiącym. Zmniejsza ona laktację, co jest pomocne przy leczeniu zapalenia sutków, jednak może również prowadzić do całkowitego zaniku pokarmu.
Często stosowaną w warunkach domowych preparatem z szałwii jest napar. Szałwia jest piękną rośliną ozdobną i warto uprawiać ją w przydomowym ogródku. Jednak jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, suszone liście znajdziemy bez problemu w aptece czy sklepie spożywczym.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.