W fotografii istniej wiele zasad, do których fotograf powinien się stosować. Nie dotyczy to tylko profesjonalistów ale też amatorów. Jak wiadomo, aparat fotograficzny jest bardzo popularnym narzędziem. Możemy nabyć coraz lepsze okazy w coraz niższych cenach.
Jednak nic nie pomoże jeśli fotograf nie ma za grosz poczucia estetyki czy wiedzy chociażby o kompozycji jaka powinna panować na fotografii. Tyczy się to każdej fotografowanej dziedziny.
Wydawać się może, że nie ma nic łatwiejszego od fotografowania architektury czy martwej natury. Przecież są pasywne, nie poruszają się, są zawsze takie same. Nic bardziej błędnego! Najważniejsze w fotografii np. budynków jest oddanie perspektywy oraz dobranie odpowiedniego oświetlenia. Ważne, by w kadrze zmieściła się cała bryła czy element który chcemy sfotografować. Ale nic na siłę; w kadrze powinno zostać trochę „powietrza” a obiekty nie powinny dotykać krawędzi zdjęcia.
Inną rzeczą jest fotografia ślubna. Dla przykładu, Warszawa to duże miasto i można znaleźć tu wielu fotografów oferujących swoje usługi jako: fotografia ślubna. Ślub to jedyna taka chwila w życiu, bardzo uroczysta i zdecydowanie warto fotografowanie tego momentu poświęci profesjonalistom. Jeśli chodzi o ślub w kościele to fotograf powinien zachowywać się według obowiązującego kanonu. Najlepiej jeśli osoba taka ma za sobą kurs diecezjalny. Wtedy mamy pewność, że fotograf nie popełni gafy. Przed ślubem(najlepiej kilka dni przed) należy się udać do księdza i poprosić o zgodę na fotografowanie. Co więcej, już w czasie samego ślubu fotograf nie może wchodzić pomiędzy państwa młodych a księdza, czy za ołtarz. Nie można też stawać tyłem do księdza i ołtarza. Nie można też fotografować w czasie podniesienia. Po ceremonii zazwyczaj młoda para udaje się na sesję zdjęciową. Zwyczajem się już stało że sesje takie organizowane są w innym dniu niż wesele. Wtedy i fotograf ma swobodę czasową i para młoda ma spokojną głowę że nie pozostawiają gości weselnych samych.
Jak już było wspomniane zostało, fotografia nie jest tak łatwą dziedziną jak się przyjęło wydawać. Światło, kompozycja czy perspektywa to tylko jedne z ważniejszych elementów na które zwrócić powinien fotograf ale i osoba oglądająca i oceniająca zdjęcia.
O autorze
Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.