Każdy bez wahania przyzna, że warto mieć oszczędności, a jednak w praktyce działania zmierzające do odłożenia jakiejś sumy okazują się bardziej skomplikowane niż to trywialne stwierdzenie. Słowo oszczędzanie nie ma najlepszych konotacji – kojarzy się z zaciskaniem pasa, odmawianiem sobie przyjemności czy chowaniem gotówki w przysłowiową skarpetę. Natomiast określenie „oszczędny” w stosunku do charakteru człowieka natychmiast wyolbrzymiamy i robimy z takiej osoby gburowatego skąpca. A przecież istnieją nowoczesne, pomysłowe i bezbolesne sposoby na gromadzenie funduszy, które nie muszą być równoznaczne z rozpoczęciem ascetycznego tryby życia.

Łowcy okazji

W czasach rosnącego konsumpcjonizmu i stale powiększającego się asortymentu trudno powstrzymać się od trwonienia pieniędzy – wydaje się, że nasze potrzeby wciąż wzrastają, choć w pewnym stopniu są kreowane prze media i reklamy. Specjaliści od sprzedaży i marketingu dobrze wiedzą, że konsumenci pragną wydawać mniej, organizują więc chwytliwe akcje takie jak rabaty, sezonowe wyprzedaże, nocne zakupy w centrach handlowych, gdzie wszystko jest nawet o 40% tańsze czy nagrody za uzbierane punkty. Uwagę zachwyconego konsumenta przyciągają zarówno obniżki na produkty spożywcze czy kosmetyki jak i promocje samochodów. Aby się w tym wszystkim nie zagubić trzeba zachować zdrowy rozsądek, który pomoże nam trzeźwo ocenić, co rzeczywiście jest atrakcyjną ofertą, a co podpuchą – niekiedy krzykliwa, czerwona etykietka może nas zmylić, dlatego dobrze jest orientować się w standardowych, nie-promocyjnych cenach.

Zawsze z rozwagą

Ponadto należy unikać spontanicznych zakupów, powodowanych wyłącznie obniżkami, zwłaszcza, gdy chodzi o poważne wydatki, takie jak telewizor. OszczędnościAle również przy drobnych, codziennych zakupach przyda się chłodna kalkulacja – zastanówmy się, czy nabycie dziesiątego żelu pod prysznic „na później” jest rzeczywiście rozsądne i czy kupienie dużej ilości jedzenia nie skończy się tym, że część zapasów się popsuje, zanim zdążymy je skonsumować. Kupienie czegoś za niższą cenę jest naturalnie oszczędnością pod warunkiem, że nabywamy rzeczy potrzebne. Poza tym zwróćmy uwagę, czy tańszy produkt nie jest przypadkiem w mniejszym opakowaniu, co może zaważyć na jego opłacalności.

Przed pójściem na zakupy dobrze jest sporządzić szczegółową listę i trzymać się jej. Nie zaszkodzi zapoznać się z ofertą dyskontów oraz sklepów internetowych czy zajrzeć na pobliski rynek, a także do antykwariatu. Odłożone pieniądze przelewajmy raz w miesiącu na osobne konto oszczędnościowe.

O autorze

...

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.