Słusznie czy nie – towarzystwa ubezpieczeniowe nie przepadają za młodymi kierowcami, wątpiąc w ich jeszcze nie potwierdzone historią ubezpieczeniową umiejętności. Stąd też wynikają wysokie zwyżki dla młodych osób. Ale uwaga – łatwo można uniknąć wysokich opłat i w efekcie zakupić OC taniej, niż wynikałoby to z tabeli bonus-malus.

Jest kilka uświęconych metod, które pozwalają znaleźć tanie OC młodego kierowcy. A oto i część z nich:

  1. Zakup samochodu na współwłasność z bardziej doświadczonym kierowcą, mającym maksimum zniżek – a więc osławiona przez pewną reklamę metoda na babcię, bardziej również znana „metodą na krewniaka”. Młody kierowca korzysta wówczas ze zniżek tego bardziej doświadczonego, dzięki czemu znoszą się one nawzajem. Jest jednak pewne niebezpieczeństwo – jeśli młody kierowca spowoduje stłuczkę, również drugiemu współwłaścicielowi zabierana jest część zniżek.
  2. Jeszcze parę lat temu popularna była metoda szybkiego wyrabiania sobie zniżek za bezszkodowość. Polegało to na tym, że młody człowiek po skończonej osiemnastce zdawał egzamin na kategorię A i kupował skuter, ubezpieczając go dosłownie za grosze. Nie musiał nawet jeździć skuterem, aby co roku dochodziły kolejne zniżki. Tak więc kiedy już stać go było na kupno własnego auta, mógł pochwalić się niebagatelną zniżką 60% na polisie. Ale generalnie teraz już tej metody nie polecamy. Wiele firm ubezpieczeniowych przestało honorować zniżki pomiędzy kategoriami.
  3. Jest jeszcze metoda na wiecznego studenta. Pochodzący z małej miejscowości absolwent wyższej uczelni nie wymeldowuje się z rodzinnego domu po przeprowadzce do większego miasta, aby nie płacić z tego tytułu wyższego ubezpieczenia. Minusy tej metody są oczywiście zdroworozsądkowe – kto by chciał żyć wiecznie na walizkach, aby płacić te 200-300 złotych mniej na ubezpieczeniu?

Jak widać, każda metoda ma swoje plusy i minusy – przy czym raczej przeważają te drugie. Ale istnieje przecież kalkulator taniego OC, który pozwoli zaoszczędzić na ubezpieczeniu, bez kombinowania – ze współwłaścicielem, zniżkami za bezszkodową jazdę na skuterze czy życiem wiecznego studenta.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika