Tarczyca to ważny narząd w organizmie człowieka. Pełni on wiele funkcji, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jak zbudowany jest gruczoł tarczowy i jakie pełni funkcje? Do czego przyczynia się nieprawidłowe funkcjonowanie tego narządu?
Co to jest tarczyca?
Gruczoł tarczowy, czyli inaczej tarczyca, składa się z dwóch płatów bocznych połączonych cieśnią. Tarczyca znajduje się poniżej krtani. Tworzą ją pęcherzyki zbudowane z komórek, które zmieniają swoją wielkość w zależności do swojej czynnościowej aktywności. Komórki te produkują hormony, które są magazynowane wewnątrz tych pęcherzyków.
W tarczycy następuje jodowanie aminokwasu tyrozyny, co prowadzi do powstania dwóch hormonów tego gruczołu: tyroksyny i trójjodotyroniny. Tyroksyna, dzięki swojej stabilności, stanowi nośnik sprzężenia zwrotnego między tarczycą a układem śródmózgowie-przysadka. Hormony tarczycy przyspieszają ogólną przemianę materii oraz metabolizm wewnątrzkomórkowy, zwiększają znacznie zużycie tlenu przez tkanki, pobudzają wzrost i dojrzewanie komórek oraz różnicowanie tkanek.
Jakie są konsekwencje zaburzeń pracy tarczycy?
Odpowiedź na to pytanie o konsekwencje zaburzeń pracy gruczołu tarczowego jest prosta. Prowadzi to do powstawania różnych chorób. Oto kilka z nich.
Nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy polega na nadmiernej produkcji hormonów tarczycowych spowodowanej nadmiernym pobudzeniem tarczycy przez hormon tyreotropowy przysadki mózgowej lub inne związki białkowe o podobnej budowie. Nadczynność tarczycy może również powstawać na skutek samoistnego przerostu tarczycy.
Jak rozpoznać nadczynność tarczycy?
Rozpoznanie nadczynności tarczycy opiera się na kilku charakterystycznych objawach? W przypadku tej choroby wzrasta ciśnienie skurczowe, a obniża się ciśnienie rozkurczowe, co powoduje zmniejszanie się obwodowego oporu naczyń krwionośnych. Osoba cierpiąca na nadczynność tarczycy staje się pobudzona ruchowo i psychicznie. Ponadto stwierdza się u chorego niepokój, nadmierne drżenie rąk. W związku z tym, że nadczynność tarczycy powoduję przyspieszenie materii, osoba chora pomimo wzmożonego łaknienia chudnie. Niektóre osoby z nadczynnością tarczycy mogą odczuwać silne zmęczenie i osłabienie mięśni. Przykładając rękę do wola, które jest miękkie i przekrwione można wyczuć tak zwane buczenia tarczycowe.
Leczenie nadczynności tarczycy
Leczenie nadczynności tarczycy polega na podawaniu choremu tyreostatyków, czyli leków hamujących produkcję hormonów tarczycy. Do leków takich zalicza się między innymi: pochodne tiomocznika oraz pochodne imidazolowe. Podczas leczenia konieczna jest obserwacja liczby białych krwinek we krwi, ponieważ czasami może dojść do schorzenia zwanego agranulocytozą.
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy to kolejna charakterystyczna choroba, która wiąże się z nieprawidłową pracę gruczołu tarczowego. Niedoczynność tarczycy może być spowodowana różnego stopnia uszkodzeniem tarczycy, całkowitym jej brakiem lub niedomogą przysadki mózgowej z niedoborem hormonu tyreotropowego.
Do najcięższych form niedoczynności tarczycy zalicza się: wrodzony brak tarczycy lub wrodzoną niedoczynność tarczycy. Jest to wrodzona wada rozwojowa polegająca na niewykształceniu się zupełnym lub na niedorozwoju gruczołu tarczowego.
Objawy niedoczynności tarczycy
Najczęściej występującą postacią niedoczynności tarczycy jest obrzęk śluzowaty. Jest on najczęściej spowodowany samoistnym lub pozazapalnym zanikiem gruczołu tarczowego. Pojawia się zazwyczaj u kobiet w okresie przekwitania. Obrzęk śluzowaty rozwija się bardzo powoli z narastającymi objawami klinicznymi. Osoba chora staje się coraz bardziej spowolniała zarówno psychicznie, jak i fizycznie, łatwo się męczy. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy skarżą się na zaparcia i stopniowy przyrost masy ciała. Skóra staje się gruba i sucha.
Jak leczyć niedoczynność tarczycy?
W przypadku obrzęku śluzowatego podaje się zastępcze hormony tarczycy. Dawkowanie tych hormonów u osób starszych powinno być stopniowane, ponieważ przy głębokiej niedoczynności bardzo szybko rozwija się miażdżyca, a to może doprowadzić do ostrej niedomogi wieńcowej.
Zapalenie tarczycy
Istnieją różne postacie zapalenia tarczycy, które różnią się przyczynami i obrazem klinicznym. Można zatem wyróżnić ostre zapalenie tarczycy oraz przewlekłe zapalenie tarczycy. Leczenie obu zapaleń jest różne, w zależności od rodzaju zapalenia. Zwykle stosuje się leki immunosupresyjne czy kortykosteroidy.
Czy można wspomóc pracę tarczycy?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdzące. Na rynku farmaceutycznym pojawiły się preparaty wspomagające pracę tarczycy. Przyczyniają się one do regulowania poziomu hormonów gruczołu tarczowego w taki sposób, aby nie było ich ani za dużo, ani za mało.
Zwykle preparaty tego typu są skuteczne w przypadku niedoczynności tarczycy. Mogą również z powodzeniem eliminować nadwagę związaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczowego. Jednak takie efekty widoczne są po długotrwałym stosowaniu preparatów wspomagających pracę tarczycy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.