tatuażeW zamierzchłych czasach często były symbolem wiary, określały przynależność do grupy, pełniły funkcję piętnującą, odstraszały wrogów i nieprzyjaciół. Dzisiaj to nieodłączna część popkultury i otaczającego nas świata. Widujemy je codziennie na ulicach miast i co raz częściej także wsi. Zdobią ciała, mają wyróżniać właścicieli (lub może nosicieli) wśród tłumu i manifestować poglądy. O czym mowa? Naturalnie o tatuażach. Dlaczego ludzie decydują się na trwałą ozdobę na swoim ciele? Co kierowało ludźmi kiedyś i dziś?

Tatuaże dawniej
Historia tatuażów sięga czasów starożytnego Egiptu. Najstarszy rysunek na ciele uznany za tatuaż został znaleziony na ciele mumii egipskiej kapłanki boga Hatora. Wiek mumii ocenia się na ok. 2200 lat. Rysunek na jej ciele składał się z serii linii i kropek. Kolejne odkrycia pochodzą ze starożytnej Grecji, gdzie prawdopodobnie służyły do identyfikacji społecznej: były oznaką szlachetnego pochodzenia. Natomiast w Cesarstwie Rzymskim wręcz odwrotnie – rysunkami na ciele znaczono niewolników. Tatuowano, czy raczej znakowano, także żołnierzy. Idźmy dalej. Wśród pierwszych chrześcijan często i bardzo popularną praktyką było umieszczanie na ciele symboli wiary chrześcijańskiej, czyli ryby lub inicjałów Chrystusa. W roku 787 papież Hadrian I zakazał tej praktyki, ponieważ uznał to za profanację ludzkiego ciała, które zostało stworzone na podobieństwo boskie.

U ludów pierwotnych zaś tatuowanie pełniło funkcję rytualną, mniej estetyczną. Tatuaże symbolizowały coś w rodzaju chrztu, pozwalały na integrację jednostki z daną grupą społeczną. Oznaczały również żałobę, wyrażały stan ducha, służyły jako znak kultu, czy odstraszały wrogów. Możemy powiedzieć, że były także wyrażeniem własnej indywidualności. Nie każdy mógł sobie zrobić tatuaż – na wytatuowanie ciała trzeba było sobie zasłużyć. Tatuaże na ciele zdobiły głównie ciała wojowników.
W kulturze japońskiej tatuaże miały konotacje magiczne i religijne (wytatuowani byli uczestnikami obrzędów i ceremoniałów). Klasyfikowały również właścicieli do danej grupy społecznej – w ten sposób naznaczano przestępców oraz gejsze. Pod koniec XVIII wieku tatuaże w Japonii urosły do rangi sztuki. Osoby wykonujące tatuaże (tatuatorzy) zaczęły być postrzegane, jako artyści. Do tej pory trwałe rysunki na ciele są częścią kultury narodowej tego kraju.

Tatuaże w Europie mają znacznie ciekawszą i burzliwszą historię. Raz święciły tryumfy, raz oznaczano nimi więźniów i niewolników. Wśród arystokracji odzwierciedlały karierę wojskową lub były pamiątką z dalekich, egzotycznych podroży. Car Mikołaj II posiadał tatuaż, który zrobił sobie podczas pielgrzymki do Jerozolimy, arcyksiążę Franciszek Ferdynand miał wytatuowanego na ciele węża. Dużą rolę w popularyzowaniu tatuaży odegrali żeglarze, dla których takie zdobienie ciała stanowiło pamiątkę z podróży lub służyło za talizman odstraszający niebezpieczeństwa na morzach i ciemne moce.

Tatuaże dzisiaj
Oryginalną i specyficzną funkcję miały i mają do dziś tatuaże przestępcze. Po tattoo zrobionym w więzieniu można się zorientować, kto zajmuje jakie miejsce w hierarchii, gdyż każdy znak i jego lokalizacja ma ogromne znaczenie, np. kropka między palcem wskazującym a kciukiem oznacza, że właściciel tatuażu jest złodziejem. Nadal również możemy spotkać się ze stereotypami, zwłaszcza wśród osób starszych, ze osoba wytatuowana to kryminalista lub recydywista. Jednakże z tymi stereotypami skutecznie walczą popularne gwiazdy, promując tatuowanie siebie, jako ozdabianie ciała i sposób na wyrażenie własnej indywidualności.

W jakim celu tatuujemy się obecnie? Najczęstszą przyczyną są względy estetyczne (tatuaże mają nas ozdabiać) czy kosmetyczne (mają odciągać uwagę od blizn, skaz) oraz, niezmiennie, kontestatorskie i pozerskie (tatuaże mają coś dla właściciela oznaczać lub coś manifestować).

W dzisiejszych czasach tatuaż na ciele może zrobić sobie teoretycznie każdy. W Polsce każdy, kto jest pełnoletni. Robimy sobie tatuaż, by się wyróżnić, by mieć na skórze coś w rodzaju szczęśliwego amuletu. Często nosiciele tatuażów uważają swoje ozdoby za magiczną broń, która pomaga walczyć z niepowodzeniami, i która przypomina o wewnętrznych wartościach, a także o ważnych wydarzeniach w naszym życiu. Niezależnie jednak od tego, czym kierujemy się przy decyzji o zrobieniu sobie tatuażu – powinniśmy to przemyśleć, bo wytatuować się jest dużo prościej niż potem tatuaż usunąć…

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.