Malowanie akwarelami nie wymaga wielkich nakładów finansowych, dlatego jest techniką najbardziej popularną. Jednak wymaga dużej cierpliwości i opanowania, a zarazem doświadczenia.
Malarstwo akwarelowe jest sztuką bardzo wymagającą, dla profesjonalistów, którzy mają gotowy plan w głowie, ale nie boją się od niego odstąpić. Nigdy bowiem nie wiadomo, jak rozleje się nałożona właśnie farba, a poprawki są niezwykle trudne. Aby poprawić obraz, można jedynie próbować zmyć nałożoną wcześniej farbę, rozjaśnić ją wodą lub zebrać nadmiar gąbką. Można też delikatnie ściągnąć warstwę akwareli nożykiem lub papierem szklanym. Akwarela może jednak na tym nieodwracalnie ucierpieć.
Akwarele można nakładać na papier na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest sposób „mokre na mokre”. Należy zwilżyć cały papier, który odbija wtedy światło, jak lustro, a nałożone na niego akwarele przenikają się, tworząc rozmyte kontury. Drugim sposobem jest „mokre na suche”. Nakłada się na papier warstwę farby, czeka się, aż akwarela wyschnie i nakłada się kolejną. Suchy papier jest matowy i zatrzymuje kolor. W obu przypadkach należy pamiętać, że akwarela jest techniką laserunkową, czyli kolejne warstwy są przezroczyste. Nie używa się też bieli, pozostawiając białe plamy kartki dla efektu światła. Maluje się od barw najjaśniejszych do najciemniejszych. Można sobie zaznaczy kontury miękkim ołówkiem, bądź węglem, by mieć się do czego odnieść podczas tworzenia akwareli.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.