Na myśl o bardzo niskich temperaturach, robi nam się zimno. My, ludzie dwudziestego pierwszego wieku, nie przepadamy za zimnem. Gdy tylko możemy, uciekamy z niego do ogrzewanych samochodów, mieszkań i biur. Narzekamy na zimę, która przynosi mróz i śnieg, choć dla pokoleń żyjących przed nami, było to zupełnie naturalne.

Nie lubimy zimna, unikamy go, jednocześnie wykorzystujemy je w celach leczniczych. Nie mamy tu na myśli lodowatych pryszniców, na które decydują się nieliczni śmiałkowie. Myślimy tu o leczniczym oddziaływaniu zimnem, jakim jest krioterapia.

Zimno ogólne i miejscowe

Istnieją dwa podstawowe rodzaje leczenia zimnem. Pierwszy z nich, to krioterapia ogólna. Polega ona na uogólnionym działaniu bardzo niską temperaturą na ciało człowieka. Zabiegi krioterapii ogólnej, przeprowadza się w zamkniętych komorach, w których panuje bardzo niska temperatura. Krioterapia ogólna to oddziaływanie uogólnione, ale nie dotyczące skóry. Do komory krioterapeutycznej wchodzi się w kompletnym ubraniu, w rękawiczkach, szaliku i czapce. Zupełnie inaczej wygląda drugi rodzaj krioterapii, jakim jest krioterapia miejscowa. Zabiegi tego typu, wykonuje się w normalnych warunkach termicznych. Krioterapia miejscowa, polega na miejscowym działaniu bardzo niskimi temperaturami. Działanie to polega na spryskiwaniu ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu, wybranej okolicy. W krioterapii miejscowej, działa się niskimi temperaturami, bezpośrednio na skórę lub błony śluzowe. Krioterapia miejscowa ma także zastosowanie wewnętrzne.

Zastosowanie krioterapii

Krioterapię ogólną stosuje się w celu pobudzenia krążenia krwi w naczyniach krwionośnych usytuowanych w głębszych strukturach tkanek. Krioterapia ogólna znajduje zastosowanie w leczeniu chorób układu krążenia, schorzeń kości i stawów. Seanse w komorach krioterapeutycznych, eliminują lub zmniejszaj ą dolegliwości bólowe związane z zapaleniem stawów, chorobami torebek stawowych, schorzeniami więzadeł, chorobami kręgosłupa itp. Krioterapia miejscowa, to jedna z najczęściej stosowanych metod, usuwania niepożądanych i chorobowych zmian skórnych, takich jak narośle, brodawki, torbiele, kaszaki itp. Krioterapia miejscowa, to także zamrażanie zmian ulokowanych wewnątrz. Przy użyciu aparatów dozujących ciekły azot lub podtlenek azotu, bezkrwawo i bezinwazyjnie, usuwa się różnego rodzaju guzy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika