dyiewcyzna
Jesteś nastolatkiem, a twoja twarz raczej nie przypomina „pupci niemowlaka”? Co zrobić, gdy na naszej twarzy pojawia się coraz więcej wykwitów skórnych, które z pewnością nie dodają nam uroku, a wręcz przeciwnie… Czasami trądzik młodzieńczy staje się powodem poważnych kompleksów. Bowiem każdy z nas chciałby mieć cerę bez skazy.

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Jak sama nazwa wskazuje – trądzik młodzieńczy to przede wszystkim przypadłość, która dotyczy młode osoby, najczęściej w wieku dojrzewania. Jest to choroba skóry, która następuje pod wpływem „burzy hormonów”.

Jak powstaje trądzik młodzieńczy?

Jak już wyżej wspomniałam, powstawanie trądziku młodzieńczego wiąże się z „zaburzeniami” hormonalnymi, które przejawiają się we wzmożonej stymulacji androgenowej. To właśnie androgeny – czyli hormony płciowe, powodują nadmierne pobudzenie czynności gruczołów łojowych, czyli potocznie mówiąc, przyczyniają się do powstawania łojotoku.

Pierwszą oznaką trądziku są zaskórniki i grudki. Powstają w wyniku nadmiernej produkcji łoju. Wzmożona produkcja tłuszczu powstaje na skutek rozrostu gruczołów łojowych, pod wpływem wysokiej aktywności androgenów. Ponieważ nagromadzony w nadmiarze łój stopniowo zaczyna zalegać w ujściu gruczołów łojowych, dochodzi do zaczopowania tych ujść. W takiej sytuacji pojawiają się bakterie beztlenowe, dla których takie warunki są bardzo korzystne. Dochodzi do reakcji enzymatycznej, w wyniku której enzymy wytwarzane przez bakterie powodują rozkład łoju na wolne kwasy tłuszczowe. Konsekwencją tej reakcji jest powstawanie dodatkowych podrażnień i oczywiście pierwszych objawów trądziku młodzieńczego.

Inne przyczyny trądziku młodzieńczego

Chociaż wiadomo jest, że w największym stopniu do powstawania trądziku przyczyniają się zmiany hormonalne z androgenami na czele, to istnieją jeszcze inne przyczyny, które powodują nasilenie objawów trądziku młodzieńczego.

Jedną z nich jest nieprawidłowa dieta. Jeżeli objadamy się produktami typu fast-food czy też tłustym i smażonym mięsem, możemy przyczyniać się do nasilenia objaw trądziku. Ponadto istnieją przypuszczenia, że również czekolada oraz przyprawy pikantne mają wpływ na powstawanie uporczywych wykwitów skórnych. Warto więc zrezygnować z takich produktów, bądź ostatecznie ograniczyć ich spożywanie. Zamiast takich potraw warto wzbogacić nasz jadłospis w witaminy i składniki mineralne, dzięki którym poprawimy wygląd i stan naszej cery.

Uważa się, że występowanie trądziku młodzieńczego zależy od czynników genetycznych. Jeżeli obojga rodzice w młodości mieli problemy z trądzikiem, wówczas prawdopodobieństwo pojawienia się trądziku u ich dzieci jest bardzo duża i wynosi około pięćdziesiąt procent.

Czasami na powstawanie wykwitów skórnych ma wpływ niewłaściwa higiena twarzy. Być może czasami zdarza się nam zapominać o wieczornym demakijażu. Być może po imprezie wracam w środku nocy i nie mamy już siły zmyć z siebie resztek makijażu, kurzu czy innych zanieczyszczeń. Wstajemy rano, a tu kolejna krostka i jeszcze jedna. Notoryczne zapominanie o demakijażu może stać się przyczyną poważnych problemów z trądzikiem, ale nie tylko z trądzikiem młodzieńczym.

Jak zwalczyć trądzik młodzieńczy?

Pytanie o sposoby zwalczania trądziku młodzieńczego jest typowym pytaniem, które zadają sobie osoby z bardziej lub mniej nasilonymi objawami trądziku. Wiadomość pocieszająca dla nich jest taka: istnieje wiele sposobów, aby pozbyć się tej choroby skórnej.

Kosmetyki na trądzik

Jednym ze sposobów walki z trądzikiem są specjalne kosmetyki na trądzik młodzieńczy. Na rynku kosmetycznym znajdziemy wiele takich preparatów. Skuteczniejsze dermokosmetyki znajdziemy wyłącznie w aptekach.

Kosmetyki pomagające w walce z trądzikiem młodzieńczym służą do stosowania miejscowego. Najczęściej takie specyfiki zawierają w swoim składzie przede wszystkim nadtlenek benzoilu. Jest to związek chemiczny, który posiada wielce aktywne właściwości utleniające. Dzięki temu niszczy beztlenowe środowisko, korzystne dla rozwijających się bakterii. Ponadto dzięki swoim właściwościom keratolitycznym przyczynia się do łagodzenia stanów zapalnych, powstałych w wyniku działania bakterii beztlenowych oraz ma właściwości powodujące likwidowanie pierwszych objawów zaskórników.

Ostatnio coraz częściej wykorzystywane są retinoidy, również do stosowania miejscowego. Substancja ta przyczynia się do normalizowania procesów złuszczania w okolicach ujść gruczołów łojowych.

Antybiotyki na trądzik

Czasami okazuje się, że mamy problem z ciężką odmianą trądziku młodzieńczego. Wówczas ogólnodostępne kosmetyki na trądzik na niewiele się zdadzą. Warto więc w takiej sytuacji udać się do dermatologa. Lekarz zaleci odpowiednią kurację antybiotykową. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że leczenie trądziku o ostrym przebiegu jest procesem długotrwałym. Potrzebna więc będzie spora porcja cierpliwości i systematyczności. Bo tylko takie postępowanie przyniesie oczekiwany rezultat.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.