Z każdym miesiącem życia dziecko staje się coraz bardziej samodzielne. Z czasem każda Mama słyszy to irytujące pytanie od koleżanek lub od teściowej: czy maluch korzysta już z nocnika?

Starsze pokolenie powołuje się zazwyczaj na własne doświadczenia i podkreśla jak szybko ich dzieci przestawiły się z pieluszek na nocnik. Koleżanki prześcigają się w pochwałach, czyje dziecko pierwsze przestało używać pieluch w nocy. Presja odpieluszania powoduje złość, frustrację w rodzicach i odbija się negatywnie na dziecku. Rodzice porównując swoje dziecko do innych dzieci, które zaczęły już korzystać z nocnika sami zaczynają wywierać presję na maluchu i za wszelką cenę chcą przyspieszyć proces odpieluszania dziecka.

Taki nacisk nie wyjdzie na dobre ani dziecku, ani rodzicom. Każdy maluch uczy się czystości w swoim tempie, i dla każdego dziecka przychodzi czas, gdy jest gotowe na trening czystości. Słyszymy przeróżne historie od Mam i Babć o rocznych odpieluszonych dzieciach. Gdy dziecko dojrzało do etapu nocnikowania nauka pójdzie łatwo i szybko. To czy stanie się to w wieku dwóch lat czy wcześniej zależy od dziecka.

Nauka korzystania z nocnika wymaga od rodziców cierpliwości oraz zwiększonej obserwacji zachowań dziecka. Gdy czujemy, że dziecko jest gotowe na naukę czystości musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Przede wszystkim będziemy musieli zakupić nocnik lub nakładkę sedesową. Warto wybrać kolorowy, przyciągający uwagę dziecka wzór nocnika, an przykład z postaciami z ulubionych bajek. W sklepach mamy do wyboru także nocniki grające, odtwarzające wesołe melodyjki lub odtwarzające krótkie zdania pochwał. Nauka z takim produktem będzie kojarzyła się maluchowi z zabawą.

Możemy wybrać miękkie nakładki sedesowe wypełnione lekką pianką i obszyte ceratką oraz tańsze nakładki plastikowe. W tym przypadku również warto zdecydować się na wesołe wzorki na produkcie by dziecko kojarzyło nakładkę z czymś przyjemnym.

Przydadzą się także produkty pozwalające utrzymać w czystości łóżeczko dziecięce w przypadku wpadek, na które na początku nauki musimy być przygotowani bo są całkiem normalne. Łóżeczko dziecięce możemy zabezpieczyć podkładem czy ceratką ochronną. Podkłady higieniczne mają zwykle wymiary łóżeczka, są białe i cienkie. Ceratkę podkładamy pod prześcieradło w ten sposób chroniąc materacyk. Możemy wybrać także doskonalsze rozwiązanie czyli foliowe prześcieradło z gumką, które nakładamy na materac łóżka, a na nie zakładamy dopiero prześcieradło bawełniane. Gumka wszyta w folię sprawia, że prześcieradło nie przesuwa się gdy dziecko przewraca się w łóżku.

 

Prześcieradło foliowe z gumką na łóżeczko dziecięce

Jeśli nie chcemy nakładać na materac tylu produktów jednocześnie możemy wybrać połączenie prześcieradła i ceratki czyli prześcieradło foliowane z wgrzaną folią. Wtedy na materac wystarczy założyć tylko takie foliowane prześcieradło, które zwykle jest bajecznie kolorowe, a przy tym doskonale chroni łóżeczko.

Do wyboru mamy także jednorazowe podkłady w różnych wielkościach. Są one zbudowane na zasadzie chłonącego wkładu ligninowego i od spodu zabezpieczone ceratką. To tanie rozwiązanie, ale będziemy potrzebowali wielu takich podkładów.

Wszystkie te produkty dla dzieci ułatwiają życie rodzicom i warto się w nie zaopatrzyć na czas odpieluszania, jednak przede wszystkim należy zaopatrzyć się w cierpliwość i nie poganiać malucha w trudnym procesie nauki czystości osobistej.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika