Trening czyni mistrza – każdy to wie. Czy warto zatem kopiować metody treningowe mistrzów? Niekoniecznie – tak przynajmniej twierdzi Rich Gaspari – mistrz świata w kulturystyce, dwukrotny zdobywca laurów w konkursach Mr Olympia. Jakie są jego zalecenia?
Umiejętne rozplanowanie treningu
Ćwiczenie bez umiaru nie doprowadzi Cię do osiągnięcia optymalnych efektów. Podstawą treningu jest jego umiejętne rozłożenie w czasie. Nie można doprowadzić do przetrenowania i przemęczenia organizmu. Twoje ciało potrzebuje też trochę czasu na regenerację.
Metody mistrzów – zdecydowane nie
Każdy z mistrzów ma opracowany własny plan treningowy i własny plan dietetyczny. Wszystko w nich jest idealnie zgrane pod kątem celów, które każdy wyznacza sobie indywidualnie. Jeśli bez zastanowienia skopiujesz jakąś metodę może okazać się, że popełnisz błąd bardzo brzemienny w skutki. Pamiętaj, że twój organizm różni się od organizmów innych ludzi, w związku z tym kształtowanie sylwetki powinieneś / powinnaś oprzeć na treningu indywidualnym. Nie znaczy to, że nie możesz korzystać z pewnych gotowców (opracowanych, nawet mistrzowskich metod treningowych), ale nie kopiuj ich bezmyślnie i bezkrytycznie. Wybierz z nich elementy dla siebie, dodaj coś nowego i zgraj cały plan pod kątem swoich celów i swojej sylwetki.
Początek
Początki są trudne i już na początku bardzo łatwo przesadzić z treningiem. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. Najpierw skup się więc na bazie czyli na rozwoju wszystkich mięśni. Jako początkujący kulturysta wykonuj przede wszystkim ćwiczenia na duże grupy mięśniowe. Zacznij od serii składających się z sześciu lub ośmiu powtórzeń. Trenuj nie częściej niż co drugi dzień (tj. trzy do czterech razy w tygodniu). Ćwicząc w ten sposób zapewnisz sobie solidny start do kształtowania wymarzonej sylwetki.
Intensywność treningu
Z czasem zwiększaj intensywność treningu. Zwróć jednak uwagę na to, by z intensywnością nie przesadzać. Trening kształtujący sylwetkę polega na poddawaniu mięśni coraz większemu obciążeniu (poziomowi stresu), ale nie może to być obciążenie, które od razu „znokautuje” twoje mięśnie. Zwiększaj obciążenia powoli, ale systematycznie – to jedno z cenniejszych zaleceń.
Technika
Od początku zwracaj uwagę na technikę wykonania poszczególnych ćwiczeń. Początkujący kulturyści mają niestety skłonność do nadmiernego przykładania wagi do obciążeń (intensywności), co odbywa się kosztem efektywności ćwiczeń. Technika odpowiada za efektywność ćwiczeń. Błędy, które na początku popełnisz mogą odbić się na wyglądzie twojej sylwetki. Staraj się o tym pamiętać.
Ćwiczenia aerobowe
Jeżeli twoja sylwetka nie jest bardzo otłuszczona nie przesadzaj z ćwiczeniami aerobowymi, bo istnieje teoria iż hamują one przyrosty masy mięśni. Jeżeli zależy ci na rozbudowie poszczególnych części ciała pamiętaj więc o tym, by umiejętnie dawkować trening cardio. Potraktuj go jako element rozgrzewki i trening wytrzymałościowy (ale z pewnymi ograniczeniami). Całkowita eliminacja ćwiczeń aerobowych też nie jest zalecana z uwagi na to, iż wpływają one na stabilizację mięśni.
Pracuj nad całym ciałem
Staraj się pracować nad całym ciałem. Możesz co prawda popracować intensywniej nad tymi grupami mięśni, na których rozwinięciu zależy ci najbardziej, ale pamiętaj też o tym, że piękna sylwetka jest sylwetką proporcjonalną. Jeśli zaniedbasz rozwój mięśni nóg kosztem pracy nad bicepsami z czasem może okazać się, że twoje ciało straciło właściwe proporcje. Dysproporcje, które się pojawią trudno będzie zniwelować. Zwróć na to uwagę już na początku.
Dieta
W tym przypadku również nie powinieneś / nie powinnaś korzystać z gotowców. Dietę dopasuj indywidualnie do stopnia obciążenia własnego organizmu i tego, jakie efekty chcesz osiągnąć dzięki treningowi. Nie bój się suplementów, które uzupełnią niedobory pokarmowe i ułatwią ci regenerację. Suplementacja jest czasami wskazana – przy niektórych obciążeniach, bez posiłkowania się suplementami, musiałbyś / musiałabyć zjadać całe góry pokarmów, a to nadmiernie obciąża organizm.
Pamiętaj, że suplementy trzeba od czasu do czasu zmieniać, by organizm się do nich nie przyzwyczaił.
Doping – zdecydowane nie
Doping uzależnia i rujnuje organizm (nie wspominając o portfelu). Pamiętaj, że dla osiągnięcia krótkotrwałych efektów nie jest warto ryzykować życiem i zdrowiem. Ogranicz się do odżywek, niedozwolonym środkom powiedz: nie!
źródła: internet, kulturystyka.pl, hgh.net.pl
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.