Zachodnia część Bułgarii – wbrew temu, co mogłaby sądzić większość turystów – ma bardzo wiele do zaoferowania. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zachód kraju jest o wiele ciekawszy od wschodu. Mimo wszystko, rozstrzygnięcie tego dylematu należałoby odłożyć na później, zadowalając się bezsprzecznym faktem, że zachodnia, „kontynentalna” część Bułgarii jest zdecydowanie bardziej zróżnicowana od wybrzeża Morza Czarnego pełnego kurortów porównywalnych do egipskiego miasta Hurghada. O ile nadmorskie miejscowości przeobraziły się wyraźnie pod wpływem ciągłego intensywnego ruchu turystycznego, o tyle na zachodzie wciąż trafić można w miejsca, gdzie turystów dociera bardzo niewiele. To miejsca, w których doskonale zachowała się dawna kultura, gdzie mieszkańcy nie są wypierani przez szukających łatwego zarobku inwestorów z zagranicy. Wreszcie to miejsca, gdzie poznać można prawdziwe oblicze Bułgarii, państwa nie tyle turystycznego, co przepełnionego naturalnym, choć już nieco zapomnianym wdziękiem. Historię Bułgarii znaczą wieloletnie konflikty, a potem wpływy tureckie, również bardziej charakterystyczne dla południa kraju niż dla wybrzeża. Przykładem miejscowości, gdzie Bułgarzy i Turcy znaleźli sposób, by żyć obok siebie, jest Trigrad.
Trigrad położony jest 12 kilometrów od wsi Teshel i 26 kilometrów od Devinu. Historia miejscowości sięga czasów trackich, czego dowodzą pozostałości w pobliskiej jaskini. W dzisiejszym Trigradzie wpływy tureckie mieszają się z bułgarską naturą. To tutaj kościół stoi tuż obok meczetu i żadnemu z mieszkańców to nie przeszkadza. Pięknie położona miejscowość kusi turystów naturalnym krajobrazem. Można tu zwiedzać jaskinie, jeździć konno, uprawiać trekking czy kolarstwo górskie. W okolicy wyznaczono niezwykle interesujące szlaki dla turystyki pieszej. Nie ma również problemu z noclegiem – niemal każdy mieszkaniec Trigradu udostępnia przyjezdnym prywatne kwatery. Za niewysoką cenę można bardzo wygodnie spędzić czas w pięknej, do tego, okolicy. Wszystko to przy wtórze satysfakcji, że w tej samej chwili, nad morzem ludzie tłoczą się jak mrówki, nie zaznając nawet chwili spokoju.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.