Numizmatyka, jeśli dobrze wczytać się w historie powstania monet, może być fascynująca. Zwłaszcza, gdy rzecz dotyczy Chin.
Głównym celem bohatera chińskiego filmu Trzy królestwa – wskrzeszenie smoka, niejakiego Zhao, jest zjednoczenie kraju. Chociaż Zhao pochodzi z gminu i teoretycznie walki między politycznymi frakcjami nie powinny go obchodzić, podejmuje walkę. Nic dziwnego: rozbicie dzielnicowe Chin w III wieku n.e. poważnie utrudnia życie także przeciętnemu panu Li. Choćby dlatego, że w kraju funkcjonują trzy różne systemy walutowe.
Numizmatyka pozwala zobaczyć, jakie problemy mieli ówcześni ludzie, a także państwa, w których żyli. Monety są małe, dominują proste żetony, substytuty emitowane przez słabych władców.
Z drugiej strony, numizmatyka korzysta z faktu, że Chiny były podzielone i każde z trzech królestw (Cao Wei na północy, Shu Han na zachodzie i Wschodnie Wu na wschodzie) emitowało własne monety. Te różniły się między sobą, dzięki czemu kolekcje mogą być bogatsze i bardziej interesujące.
Cao Wei – pięciu władców w 45 lat
Wysunięte najdalej na północ królestwo – Cao Wei, zostało założone przez jednego z czołowych możnowładców na dworze ostatniego cesarza z dynastii Han, niejakiego Cao Cao. Kanclerz, otrzymał tytuł księcia Wei i dziesięć miast w zarząd. Po śmierci cesarza, kiedy południe odłączyło się od państwa, koronował się na króla.
Jeżeli chodzi o numizmatykę trudno mówić o wyjątkowych monetach. W państwie Cao bito głównie popularne monety Wu Zhu. Władcy byli chwiejni i często się zmieniali (było ich w sumie pięciu w okresie 45 lat).
Shu Han – monety bite z potrzeby
Inaczej było w przypadku państwa Shu Han. Tutaj numizmatyka ma znacznie więcej ciekawych okazów do opisania i skolekcjonowania. Jedną z najciekawszych monet jest Zhi Bai Wu Zhu (Wu Zhu o wartości 100). Ta moneta została wybita przez jednego z władców państwa, Liu Bei, po tym jak okazało się, że ma trudności z utrzymaniem wojska. Doradcy zasugerowali mu wybicie monety o nominale 100. Inflacja? Oczywiście, Chińczycy też ją znali.
Innymi monetami, które budzą zainteresowanie niejednego numizmatyka, są te znane jako Tai Ping Bai Qian (stówki Taiping). Na rewersie mają gwiazdy lub litery i były wybite przez Sun Lianga ze wschodniego Wu. Rzecz w tym, że większość z nich używana była właśnie w Shu Han. To bogato zdobione monety bardziej przypominają amulety niż walutę krążącą w obiegu.
Wschodnie Wu – konfiskata
Dla osób, które zajmują się numizmatyką także Wschodnie Wu wydaje się być ciekawym obszarem. Bito tam głównie monety Da Quan o różnej wartości – od pięciuset do pięciu tysięcy. Do dziś zachowało się jednak jedynie sześć sztuk. Czym się wyróżniały historycznie?
W 236 roku władający państwem Sun Quan postanowił poprawić kondycję budżetu konfiskując pozostające w posiadaniu mieszkańców zasoby miedzi. W zamian wypłacał ludziom rekompensatę pod postacią bitych przez siebie monet. Tyle, że monety te miały znacznie mniejszą zawartość kruszcu, niż wynikałoby to z ich nominału. W ten sposób władca niejako ograbił swoich poddanych.
O autorze
interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.