Kierowcy w wieku od 18 do 24 lat są sprawcami największej ilości wypadków drogowych. Dlatego nowy projekt ustawy o kierujących pojazdami, którym zajmuje się rząd, szykuje dla młodych kierowców duże zmiany. Duże i o wiele surowsze niż dotychczas.
Do tej pory młodym kierowcom zabierano prawo jazdy, za przekroczenie 20 punktów karnych. Po zmianach świeżo upieczeni kierowcy dobrze będą wiedzieć co znaczy sformułowanie „do trzech razy sztuka”, bowiem będą objęci dwuletnim okresem próbnym, podczas, którego będą mieli tylko trzy możliwości potknięcia się. W pierwszym roku po zdaniu prawa jazdy, kierowca będzie musiał oznakować swój samochód zielonym liściem klonowym, nie będzie mógł także pracować jako kierowca. Jeżeli w ciągu tych dwóch lat popełni dwa wykroczenia zostanie skierowany na kurs reedukacyjny, a starosta o kolejne dwa lata wydłuży okres, w którym kierowca będzie pod specjalnym nadzorem. Gdy jednak w tym czasie zostanie popełnione trzecie wykroczenie, kierowca straci prawo jazdy. Takie rygorystyczne podejście do sprawy ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, nie od dziś wiadomo, że młodzi i niedoświadczeni kierowcy są dużym zagrożeniem, zwłaszcza gdy zamiast rozumu wygrywa brawura.
Po wprowadzeniu zmian przez projekt, który przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury, młodzi kierowcy będą zmuszeni jeździć niezwykle uważnie i ostrożnie. Każde niedostosowanie się do przepisów może przynieść utratę jednej szansy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Pomysł dobry, ale moim zdaniem zbyt skrajny.
Lepiej byłoby sporządzić katalog wykroczeń, których popełnienie skutkowałoby takimi konsekwencjami, tak aby uniknąć absurdów, ze ktoś straci prawo jazdy bo np. źle zaparkował, przekroczył dozwoloną prędkość o 10 km/h, a potem zapomniał włączyć świateł po ruszeniu. To wykroczenia, które powodują czysto teoretyczne zagrożenie dla ruchu drogowego, a konsekwencje podobne do np. wyprzedzaniu na podwójnej ciągłej, jazda 100km/h po terenie zabudowanym itp. które stanowią poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.