Jeśli wierzyć popularnym czy też obiegowym opiniom tworzenie stron jest zajęciem łatwym, żeby nie powiedzieć banalnym. Do tego nie wymaga specjalistycznej wiedzy bowiem wystarczy jeden z popularnych programów do tworzenia stron. Ponadto sama nauka tej umiejętności jest szybka i przyjemna.
Czy tak jest naprawdę?
Zastanówmy się chwilę nad tym pytaniem. Uzmysłowienie sobie jak skomplikowane i czasochłonne jest tworzenie stron wymaga poznania kilku podstawowych faktów i terminów związanych z procesem jako całością oraz jego poszczególnymi elementami. Zapraszam do uważnego przeczytania poniższego opisu w celu samodzielnego „wyrobienia” sobie obiektywnej opinii.
Tworzenie stron w etapach
W procesie powstawania stron WWW można łatwo wyodrębnić kilka zamkniętych pod zadań, często wykonywanych przez osoby o różnych specjalnościach, talentach i wiedzy.
-
analiza przedmiotu jakim ma zajmować się strona, określenie grupy docelowej (odbiorcy serwisu), analiza potrzeb dotyczących aplikacji internetowych
-
stworzenie projektu graficznego stron
-
przygotowanie projektu funkcjonalnego oraz logiki aplikacji wraz z strukturą bazodanową
-
właściwe tworzenie stron na podstawie projektu graficznego, czyli optymalizacja grafiki i cięcie projektu
-
integracja aplikacji internetowych ze stroną
-
wdrożenie stron na wskazanym publicznym serwerze
- promocja i optymalizacja SEO stron
- utrzymanie i aktualizacja stron
Jak widać ilość etapów jest spora i dość łatwo wywnioskować, że każdy z nich powinien być realizowany przez osoby o innych specjalnościach. Moim zdaniem optymalny team wygląda następująco (kolejność zgodna z kolejnością etapów).
- analityk/handlowiec
- grafik
- analityk/informatyk
- webmaster
- informatyk lub programista
- administrator
- webmaster/pozycjoner
- webmaster
Jak widać zespół składa się przynajmniej z trzech do pięciu osób! Dodatkowo dochodzi koordynacja ich działań oraz bieżący monitoring postępów prac.
Aby cały proces produkcyjny jakim jest tworzenie stron mógł zostać uznany za pełen sukces każdy z przedstawionych kroków musi zostać przeprowadzony z należytą dokładnością i niezbędną wiedzą.
Najczęściej popełnianym błędem jest brak rzeczowej analizy problemu przed jakim stanie cały zespół podczas tworzenia stron. Często analiza wykonywana jest niezbyt dokładnie z pominięciem wielu ważnych elementów co prowadzi rzecz jasna do powstania i nawarstwienia w późniejszych etapach błędów, których z cała pewnością można było uniknąć.
Nie da się ukryć, że znalezienie osoby lub osób, która potrafi profesjonalnie zanalizować problem z uwzględnieniem zarówno specyfiki stron WWW jak i rzeczywistych potrzeb klienta. Powinna być to osoba o dużym poczuciu estetyki oraz posiadająca doświadczenie w tworzeniu użytecznych stron WWW. Osoby te muszą także posiadać wiedzę informatyczną, by móc dobrze zanalizować i zaprojektować potrzebne aplikacje webowe. Oczywiście rozwiązaniem problemu jest stworzenie zespołu analitycznego, jednak podnosi to koszty całego przedsięwzięcia.
Podczas analizy stron WWW powinny powstać:
-
szkic logiczny projektu
-
specyfikacja funkcjonalności
- specyfikacja rozwiązań nawigacyjnych
Kolejnym elementem niezbędnym przy powstawaniu stron WWW jest projekt graficzny. Tu akurat dość łatwo określić kryteria, którym musi sprostać grafik. Bardzo istotne jest poczucie estetyki i wiedza na temat funkcjonowania stron www oraz co tu ukrywać znać specyfikę jakiej wymaga tworzenie stron dla współczesnego odbiorcy. Błędy wygenerowane podczas powstawania projektu mogą skutecznie utrudnić lub zrujnować tworzenie stron. Obecnie bardzo często projekty graficzne stron WWW są wykorzystywane do wdrażania sklepów internetowych, systemów CMS itp. warto więc, żeby projekt graficzny ułatwiał proces wdrożenia do wybranego oprogramowania lub systemu.
Właściwe tworzenie stron realizowane jest przez webmastera, niemniej powinno odbywać się pod nadzorem analityka i najlepiej informatyka, którzy dokładnie znają zadania przed jakimi będą stawiane tworzone strony WWW. Ważne jest by webmaster znał nie tylko podstawy tworzenia i optymalizacji stron, ale przede wszystkim posiadał gruntowną wiedzę na temat języka HTML, styli CSS i kodowania w javascript. Nie wolno także zapominać o walidacji kodu, jest to kluczowy element procesu jakim jest tworzenie stron. Walidacja stron pomaga stworzyć strony WWW zgodne z wszystkimi wyszukiwarkami i przeglądarkami internetowymi. Tworzenie stron z błędami składniowymi to duże obciążenie dla silnika przeglądarki i zdarza się, że mechanizmy „pomijania” błędów zaimplementowane w wyszukiwarce, nie są w stanie sobie z tym poradzić.
Wkrótce opiszę pozostałe etapy i pułapki jakie czyhają na programistów, wdrożeniowców i webmasterów.
O autorze
Od 1999 mam związek ze światem internetu oraz tworzenia i promowania stron internetowych. Po pracy zajmuje się pisaniem i publikowaniem poradników dotyczących szeroko rozumianego SEO, e-commerce itp.UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
To raczej spojrzenie od strony średniej wielkości agencjcji średnia/wyższa półka). Absolutny top doda do tego kilkunastu CEO, Accountow, Productów i innych managerów, których pamysły potrafią przyprawić o solidny ból głowy :).
Ale opis rzetelny, mam wrażenie że wszystko poukładane. Ciekawe kiedy następna część.
A mam wrażenie że auta znam nawet osobiście. Pozdro.