Co zrobić, by odzyskać cenne dane? Czego nie robić, by nie pogorszyć sytuacji? Praca na komputerze i przechowywanie na nim danych nieodzownie wiąże się z ryzykiem utraty danych (np. wyników badań z kilku dni, nagrań wideo), które są nie do otworzenia lub czas ich odtworzenia jest zbyt długi. Problem dotyczy zarówno dysków twardych HDD, SDD, ale także kart pamięci i pendrive’ów. Jeśli nie zrobiłeś kopii zapasowej, jedynym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji odzyskanie danych.
postępowania są różne i zależne od powodu utraty danych, które mogą być natury logicznej lub fizycznej.
Defekty logiczne są to uszkodzenia struktury logicznej dysku (np. system plików) względnie samych danych. Sam dysk pozostaje sprawny, wszak nie możemy się dostać do naszych plików.
Najczęstsze przyczyny:
– skasowanie danych (omyłkowo lub zamierzone )
– sformatowanie partycji względnie całego dysku
– awaria systemu plików
– uszkodzenie sektora zerowego
– konsekwencje nieumiejętnego posłużenia się oprogramowaniem narzędziowym
– działanie złośliwego oprogramowania
– nadpisanie strefy serwisowej
W tego typu sytuacjach do bezpowrotnego utracenia danych dochodzi w przypadku nadpisania usuniętych danych nowymi.
z tej przyczyny, by nie utracić danych bezpowrotnie, nie należy nic zapisywać na dysku, na którym doszło do ich utraty. W przypadku gdy problem dotyczy tylko części dysku, czyli pojedynczej partycji, można używać pozostałych. W przypadku gdy jednak doszło do uszkodzenia struktury logicznej całego dysku lub nie znamy przyczyny, nie można nic na nim zapisywać w żadnym miejscu!
W sytuacji gdy nie posiadasz doświadczenia w odzyskiwaniu danych, a są one szczególnie cenne, nie próbuj stosować żadnych programów ani innych zabiegów. Udaj się w takim przypadku po pomoc do wyspecjalizowanego serwisu komputerowego.
Defekty fizyczne tyczą już samego nośnika.
Dzielą się one na kilka gatunków ze względu na rodzaj/miejsceawarii:
– elektroniki zewnętrznej (układy pod obudową)
– elektroniki wewnętrznej (wewnątrz obudowy)
– mechaniczne
– termiczne (przegrzanie)
– strefy serwisowej
– silnika lub łożyska
Najczęstsze przyczyny:
– problemy z zasilaniem (przepięcia, spięcia)
– wstrząsy, wibracje i uderzenia, upadki (zwłaszcza podczas pracy)
– zgniecenia, odkształcenia, wysoka wilgoć
– przegrzanie
Uszkodzony tak dysk może być:
– widziany przez komputer, a dostęp do danych częściowo możliwy,
– widziany przez komputer, ale bez możliwości dotarcia do danych,
– nie widziany przez komputer
– może ogólnie się nie uruchamiać
W takich przypadkach, jeżeli nie posiadamy właściwej wiedzy, umiejętności i również osprzętu, nie powinniśmy niczego próbować naprawiać samodzielnie, dlatego że możemy jeszcze pogorszyć sytuację.
Nawet w przypadku gdy nośnik jest widzialny i częściowo można odczytać dane, nie należy takiego nośnika obciążać wielokrotnymi operacjami odczytu/zapisu. Używanie programów do odzyskiwania danych z uszkodzonych sektorów może doprowadzić do jeszcze poważniejszej usterki. Taki program może w takiej sytuacji dosłownie „zamęczyć dysk na śmierć”.
Nie należy także oddawać takiego nośnika w ręce pseudofachowców, którzy wszelkie przypadki defektów fizycznych próbują leczyć poprzez wymianę płytki z elektroniką. W taki sposób można także bezpowrotnie utracić szansę na odzyskanie danych!
W większości przypadków uszkodzeń fizycznych pomóc może wyłącznie specjalistyczna firma odzyskująca dane.
Musimy niemniej liczyć się z tym, że niestety odzyskiwanie danych może być kosztowne.
Tym samym najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie, to znaczy robienie kopii zapasowych ewentualnie przechowywanie danych na macierzach dyskowych.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.