Nawiązaniem do habsburskich zwyczajów, jest niezmiernie popularna, zarówno w Czechach, jak i na Słowacji, tradycja spędzania urlopów w miejscowościach uzdrowiskowych (kurort po czesku to „lazne”, a po słowacku „kupele”). Ta forma rekreacji była jednym z dobrodziejstw systemu komunistycznego, jako dostępna dla wszystkich i finansowana przez państwo. Dzisiaj uzdrowiska przyciągają coraz więcej Niemców i Austriaków, dla których cena za pobyt jest bardzo atrakcyjna. W niektórych ośrodkach można zapisać się na jedno- lub dwudniowe kuracje. Zwykle jednak preferowane są dłuższe, trzy tygodniowe turnusy i wcale nie trzeba chorować, ale uczęszczać na zabiegi. Większość miejscowości uzdrowiskowych jest przepięknie położona za dala od miejskiego zgiełku, a same przechadzki na świeżym powietrzu stanowią znaczną część kuracji. Ponadto wraz z wysoką jakością oferowanych usług, cena pozostaje relatywnie niska, co jest dodatkowym plusem, zwłaszcza dla osób, które spędzały już np. zdrowotne wczasy w Bułgarii (podobna cena – jakość usług bardzo niska).
Podstawą leczenia jest picie wód mineralnych z naturalnych źródeł. Wielu kuracjuszy posiada specjalnie do tego celu przeznaczone naczynia, zwane „becherami”. Tutejsze wody, które występują w rozmaitych rodzajach (np. alkaliczne, chlorowane, a nawet radioaktywne) mają jednak wspólną cechę – wstrętny smak. Dodatkowo można zażywać kąpieli w gorących źródłach lub błotach, wdychać ostre opary lub poddać się innym terapiom, jak leczenie ultradźwiękami i aerozolem, naświetlanie ultrafioletem, akupunktura czy elektroterapia. Uzdrowiska zwykle specjalizują się w leczeniu jednego schorzenia, i tak np. Franciszkowe Łaźnie są polecane przy chorobach kobiecych, Luhacovice – przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, Karlowe Wary – przy kłopotach z trawieniem. Najsłynniejszymi i najczęściej zalecanymi kurortami są Karlowe Wary i Mariańskie Łaźnie w Czechach oraz Luhacovice na Morawach.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.