Radosne i niemęczące podróżowanie z dziećmi wymaga dużej pomysłowości. Czy to w aucie czy w autobusie, w pociągu czy samolocie, czy też w kabinie statku, dzieci chcą mieć zajęcie, przede wszystkim kiedy są ograniczone przestrzenią. Bawcie się ze swymi dziećmi ile tylko możliwe, a czas podróży minie w lot.
Poza tym przez wspólne zabawy z dziećmi pobudza się kontakt między członkami rodziny i to nie tylko w drodze do miejsca urlopu, ale także w czasie jego trwania. Wiele z koniecznych do gry przyborów i tak znajduje się w bagażu podróżnym, a brakujące z nich można bez problemu zorganizować. Bez zbytniego zabierania miejsca można w każdym razie zabrać: pisaki i zwykłe kolorowe ołówki, gumki do ścierania, temperówki, plik kratkowanego papieru (A4 ), kalki, podkładki do pisania, taśmę klejącą, atlas samochodowy, mapy okolic, plany miast, foldery, przewodniki, przegląd znaków drogowych, talie kart, monety, kapsle od piwa, balony do nadmuchiwania, książki z krótkimi opowiadaniami dla waszych dzieci.
Nawet jeśli wiele zabaw dla dzieci przeznaczonych jest dla różnych grup wiekowych np. najmłodszych (od trzech lat), mogą w nich brać udział również większe dzieci oraz dorośli, i na odwrót, do gier dla większych dzieci do dwunastu lat, mogą i te trzyletnie dodać swoje pomysły. Grunt do dobra wspólna zabawa.
Jeździmy – gry z atlasem, mapami i znakami
Także i małe dzieci podczas podróży interesują się wszystkim, co się wokół dzieje, a do tego też należy posługiwanie się mapą. Oczywiście, że w tym wieku nie rozumieją one ani sensu, ani celu mapy, ale to nie znaczy, by tak miało zostać. Mała gra może pomóc im w pierwszym i lepszym zrozumieniu tego.
Dla starszych dzieci najlepiej rozłożyć mapę interesującego nas obszaru, a więc mapę kraju, po którym podróżujemy i pokazać odpowiednie symbole miast, rzek, jezior, gór i mórz. I tu zaczynamy. Jakie jest największe jezioro? Albo: Poszukaj dwóch miast o takich samych nazwach. Gdzie tu są góry? Jaka jest najdłuższa rzeka? Gdzie w kraju jest najwięcej jezior? Dzieci, które jeszcze nie umieją czytać mogą pokazać swoje odpowiedzi palcem, a ktoś inny odczytać nazwę.
Nabierają one przez to pewnego obycia z mapą i zdobywają wiedzę o danym kraju.
Możliwości tworzenia pytań jest wiele. Dzieci zaś mają wielką uciechę w szukaniu na mapie oraz w pokazywaniu na wyścigi. Celem gry jest to, aby zdobyte w ten sposób wiadomości, dzieci mogły wykorzystać później. Starszym dzieciom można oczywiście stawiać trudniejsze pytania.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.