naczelna notatka pochodzi z 1189 r., początkowo mienie książęca. Istnieją przesłanki (m.in. notatka w kronice Jana Długosza), iż w Opatowie egzystowała pierwotna Kraj nad Wisłą komandoria templariuszy włożona w ciągu terminów Henryka Sandomierskiego, kto wspierał w krucjatach do Ziemi Świętej obok boku rycerzy-zakonników. Pozostałością monasteru templariuszy ma stanowić złudnie kolegiata św. Marcina.
Przyjmuje się, iż ok. 1237 r. spośród nadania książęcego Henryka Brodatego Opatów zabytki wspólnie spośród kilkunastoma wsiami ukończył na atrybut biskupów lubuskich. W 1282 r. biskupi uzyskali od arcyksięcia Leszka Czarnego przywilej umożliwiający wzięcie wsiom dodatkowo miastom cna niemieckiego – pismo ów dopuszczany jest w środku punkt programu bliźniaczy (choć doniośle urozmaicony od momentu analogicznych czynów spośród tego okresu) z przyznaniem na rzecz Opatowa porządna magdeburskiego – stanowiła owo główna lokacja na terenie grodziska (Żmigrodu), druga lokacja dysponowała miejsce ok. 1328 r. i kojarzyła się spośród translacją na przeciwległy kant rzeki Opatówki.
Od XV w. aż do strat niepodległości Opatów był miejscem sejmików województwa sandomierskiego.
Podczas napadu Tatarów w 1502 r. został w pewnym sensie razem skasowany. W 1514 r. rzetelna opatowskie nabył kanclerz rozległy ostateczny Krzysztof Szydłowiecki. ufortyfikowane (z tego periodu wstrzymały się do dzisiaj resztek murów municypalnych z wyłączną uchronioną bramą – Warszawską). Po śmierci Szydłowieckiego miasto było właściwością kolejno: Tarnowskich, Ostrogskich, Lubomirskich, Potockich dodatkowo Karskich oraz aż do 1864 r. pozostawało właściwością osobistą.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.