Alergia, to nic innego jak uczulenie. Oznacza ona pewną nadwrażliwość organizmu na różne alergeny, czyli substancje alergiczne. Przedostają się one ze środowiska zewnętrznego, pod postacią np. pyłków, czy roztoczy. Uciążliwość tej choroby potrafią dostrzec tylko ci, którzy ją posiadają. Według statystyk, alergia to choroba, która dotyczy od 10 do 30 % całej populacji. Liczba ta jednak może w każdej chwili wzrosnąć, gdyż każdy człowiek może zostać zaatakowany, w dowolnym miejscu oraz w dowolnym wieku.
Stan alergiczny objawiać się może częstymi dusznościami, jak i świszczącym oddechem. Układ pokarmowy może zareagować pod postacią na przykład biegunki lub bólu brzucha. Objawem alergii jest także zatkany nos oraz częste kichanie. Oczy z kolei mogą często łzawić oraz będą zaczerwienione. Zaczerwienienie dotyczyć może także skóry, która może cierpieć także z powodu świądu lub innych obrzęków.
Alergii pozbyć się można w bardzo szybki sposób. Wystarczy wyzbyć się wszelkich alergenów. Jest to jednak w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. W przypadku pokarmów jest to dość łatwe, ale zrezygnować z wychodzenia z domu, raczej nie można (gdzie pełno jest pyłków roślin).
Walkę z alergią można zacząć także w domowych warunkach. Wystarczy dostarczać organizmowi niezbędnych witamin, t.j. B5 i E. B5 znaleźć można na przykład w drożdżach, czy rybach. Z kolei E znajduje się w rożnych olejach roślinnych oraz warzywach. Dobrym pomysłem jest także przyjmowanie różnych suplementów, które zawierają niezbędne dla organizmu witaminy.
Jeśli domowe leczenie i wyzbycie się alergenów nie przynosi skutków, to warto skorzystać z leków przeciwalergicznych. Do wyboru są leki: przeciwleukotrienowe, kromony i glikokortykosteroidy. Warto jednak stosować je z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż ich skuteczność wzrasta szczególnie na dwa tygodnie przed okresem alergicznym.
Skuteczna metodą na pozbycie się alergii jest immunoterapia, zwana odczulaniem. Na czym ona polega? Jest to dostarczenie organizmowi alergenów, które wywołują alergię. Na początku dostarcza się je w małych dawkach. W późniejszym okresie dawki sukcesywnie wzrastają. Występuje odczulanie podskórne oraz podjęzykowe. To pierwsze podawane jest w formie zastrzyków. Natomiast to drugie w formie tabletek oraz kropli.
Nie warto lekceważyć w żaden sposób stanów alergicznych, gdyż w przyszłości mogą one przerodzić się w dużo poważniejsze konsekwencje, tj. astma oskrzelowa. Metod na leczenie alergii jest dużo, więc każdy alergik znajdzie tą najbardziej mu odpowiadającą.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.