Choć lato w pełni i w ciągu dnia wciąż jeszcze wysokie temperatury, trzeba się jednak spodziewać, że z nadejściem sierpnia wieczorami będzie już nieco chłodniej. Jak głosi polskie przysłowie: Od świętej Hanki, zimne wieczory, chłodne poranki… A co jest najlepsze na chłodne wieczory? Ciepły koc, a najlepiej koc albo pled wełniany.
Zalety wełny znane są już od dawien dawna. Kiedy robiło się zimno nasze mamy, babcie i prababcie kazały nam nosić wełniane swetry, czapki, rękawiczki i skarpetki, które oczywiście najczęściej same robiły na drutach. Podstawowa właściwość wełny to bowiem doskonała izolacyjność cieplna. Jest ona więc nieoceniona na chłodne wieczory, albo zimne pory roku. Choć swetry i czapki czasem nieco „gryzły”, trzeba było je nosić. Babcie mówiły, że „gryzienie” poprawia krążenie, a więc wełniane swetry nosiło się nie tylko dla ciepła, ale także dla zdrowia.
Jeżeli chodzi o owe zdrowotne właściwości to z całą pewnością można powiedzieć, że faktycznie wełna jest zdrowa. W końcu jest to włókno pochodzenia naturalnego, a jako naturalne ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Czy rzeczywiście wełna poprawia krążenie? Niektórzy twierdzą, że tak. Czy powodują to jej właściwości gryzące? To nie do końca prawda. Owo gryzienie to tylko efekt uboczny niewłaściwej obróbki wełny lub jej niskiej jakości. Dzisiejsza wełna wcale nie gryzie, a przecież także jest zdrowa.
Liczne badania wykazują, że zdrowotne właściwości wełny wynikają m.in. z jej ujemnej jonizacji. Ta zaś pozytywnie wpływa na organizm, gdyż normuje ciśnienie krwi, reguluje akcję serca i przyspiesza metabolizm. Nic dziwnego, że człowiek chodząc w ubraniach z wełny czuje się zdrowszy i bardziej odprężony.
Należy jednak pamiętać, że wełna to nie tylko ubrania. Dużą popularnością cieszy się także wełniana pościel oraz koce i pledy wełniane. Na chłodne wieczory takie pledy są nieocenione. Ciepłe i miłe w dotyku sprawiają, że człowiek zaszywa się pod nimi i wcale nie chce spod nich wychodzić. Czy to na zimowy wieczór przy kominku, czy chłodny letni wieczór na werandzie, wełniane pledy sprawdzają się idealnie.
Pościel z kolei ceniona jest ze względu na swoje właściwości higroskopijne. Co oznacza to trudne słowo? Oznacza ono, że człowiek śpiąc w wełnianej pościeli wcale się nie poci. Wełna ma bowiem zdolność do absorpcji bardzo dużych ilości wody sama nie stając się wilgotną w dotyku. Nic dziwnego, że śpiąc w wełnianej pościeli można liczyć na dobry i zdrowy sen. Jeśli do tego dodać doskonałą izolacyjność cieplną, pościel wełniana okazuje się być doskonała na chłodniejsze noce.
Choć tak dużo mówi się o tym, że swetry, pościele, koce, czy pledy wykonane z wełny są bardzo ciepłe, zdrowe i miłe w dotyku, nie należy zapominać także o ich właściwościach estetycznych. Dzięki temu, że wełna doskonale wchłania barwniki, jest wyjątkowo trwała, nie płowieje i bardzo długo zachowuje wyraziste barwy dywany, koce, narzuty, czy pledy wełniane mogą stanowić doskonały element dekoracyjny niemal każdego wnętrza.
Nie ma to jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Wełna – nie dość, że ciepła, zdrowa i miła w dotyku, dzięki czemu na chłodne wieczory nadaje się idealnie, to jeszcze ładna, trwała i obecnie bardzo modna, przez co może dodać naszym wnętrzom wyjątkowego ciepłego i eleganckiego charakteru.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.