Dążymy do ciągłego ulepszania swoich rzeczy i otoczenia. Dotyczy to także zdjęć na stronach internetowych. Oczekujemy, że oprócz oglądania statycznych zdjęć będziemy mieli możliwość przesuwania przedmiotów i przestrzeni, zobaczenia wszystkiego tak, jakbyśmy byli na miejscu. Taką możliwość stwarza panorama sferyczna. Panorama sferyczna to obraz przedstawiający całe otoczenie aparatu 360 stopni w poziomie i 180 stopni w pionie. W komputerze odtwarzana jest, jako wirtualna kula. Tworzy ją kilka zdjęć panoramicznych połączonych ze sobą. Aby stworzyć taką prezentację nie potrzebujemy specjalnego sprzętu i skomplikowanego programu. Używając statywu możemy ja wykonać. Nowoczesne aparaty mają dodane programy pozwalające na samodzielne sklejanie zdjęć oraz tryb panoramiczny umożliwiający szerokich ujęć. Na zdjęciach musimy ująć całe otoczenie w każdym kierunku: w górę, dół, dookoła. Następnie zdjęcia musimy połączyć. Łączenie odbywa się za pomocą punktów wspólnych, to znaczy fragmentów kadru wspólnych dla różnych zdjęć i ma na celu stwierdzenie, jak zorientowane były względem siebie kadry. Zdjęcia muszą być tak wykonane, aby posiadały punkt wspólny. Zakładka powinna występować między każdą parą sąsiadujących ze sobą zdjęć i wynosić ok 30% odpowiednich brzegów kadru. W panoramie sferycznej to oglądający decyduje, co chce w danym momencie zobaczyć. Za pomocą myszki może obejrzeć otoczenie w każdym kierunku – zbliżać i oddalać obraz. Sprawia to wrażenie oglądania jakiegoś miejsca w przestrzeni, stąd często używana nazwa wirtualne wycieczki. Umożliwiają zapoznanie się z wybranym miejscem bez wychodzenia z domu. Do zwiedzania wirtualnego świata wymagane jest jedynie łącze internetowe. Cechą wycieczek wirtualnych są pożyteczne funkcjonalności, jak na przykład mapka, na które naniesione są niezbędne lokalizacje ułatwiające oglądającemu dotarcie do wybranego miejsca. Kolejnym ułatwieniem dla użytkownika są boksy zawierające najważniejsze informacje o oglądanej przestrzeni. Wirtualne wycieczki są bardzo skuteczna formą reklamy.
O autorze
Serdecznie zapraszam do mojego portfolio gdzie publikuję moje panoramy 360 i gigapanoramy. Za pomocą tej technologii staram się przedstawiać wartościowe wnętrza zabytkowych obiektów lub przedstawić w formie reportażu ciekawe wydarzenie.UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Rewelacyjne panoramy. Jak się takie fotografie robi? Czy trzeba mieć specjalny sprzęt czy zwykła lustrzanka wystarczy? Już widzę niesamowite panoramy wykonane w górach.