Crystal Palace w słowackiej Żylinie to nowoczesne centrum handlowe wkomponowane w zabytkową zabudowę starego miasta. Dzięki najnowszym technologiom stosowanym przez firmę WIŚNIOWSKI,  dołączył on do grona szklanych obiektów, które upodobała sobie współczesna architektura.  

Rozwój technologiczny sprawił, że szkło odgrywa znaczącą rolę w architekturze. Coraz częściej dominuje ono w biurowcach, apartamentowcach i centrach handlowych.  Wykonuje się z niego m.in. elewacje i dachy budynków, świetliki, zadaszenia, balustrady, schody, obudowy windy.

Zamiłowanie do szkła nie dziwi architekta – Agnieszki Kruszewskiej. Jej zdaniem wnętrza zyskują niepowtarzalny charakter, stają się bardziej eleganckie i estetyczne. – Taki materiał zapewnia odpowiednie doświetlenie wnętrz, nie przytłacza, daje wrażenie większej przestrzeni, zapewniając przez to większy komfort użytkownikom. Przy tym jest dość uniwersalny, dlatego często łączy się go z wieloma materiałami wykończeniowymi – wyjaśnia architekt.

Kryształowa forma

Crystal Palace to pięć poziomów naziemnych i dwa podziemne. Całość obejmuje powierzchnię około 6000 m2 zajętych przez sklepy, kawiarnie, biura, a także apartamenty z tarasami, których widok rozciąga się na starówkę.

Dzięki możliwościom jakie daje zastosowanie szkła, twórcy projektu żylińskiego centrum handlowego mogli uzyskać piękną formę bryły obiektu. Jedyną kwestią do rozwiązania było wykonanie konstrukcji aluminiowo-szklanych.

Firma WIŚNIOWSKI, która podjęła się realizacji projektu wykorzystała nowoczesne systemy profilowe, dające nieograniczone możliwości konstrukcyjne.

Centrum ma prawie 3500 m2 przeszkleń. Szkło zostało wykorzystane m.in. w całej elewacji i przy dachu, który stanowią tzw. świetliki dachowe. – Na elewacji użyto dwa odcienie szkła refleksyjnego – srebrny i zielony. Zaś przy świetlikach wykorzystano szkło bezbarwne. Wszystkie zespolenia posiadają najlepsze parametry szczelności, izolacji akustycznej i cieplnej. Budowla dzięki temu nie przynosi strat eksploatacyjnych – wyjaśnia Michał Woźniak z firmy Wiśniowski. – Szkło posiada także wysokie parametry wytrzymałościowe, co pozwoliło na uzyskanie bezpiecznej budowli – dodaje.

Konstrukcyjne wyzwanie

Mimo pięciu naziemnych kondygnacji obiekt zachowuje lekkość formy. Aby ją uzyskać, maksymalnie wykorzystano właściwości szkła refleksyjnego.  Każda kondygnacja składa się z przenikających się brył, które odbijając się w kolejnej tworzy ostatecznie harmonijną całość.

Przenikanie się szklanych płaszczyzn wymagało zastosowania specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Podobnie było w przypadku zatarcia granicy pomiędzy fasadą, a balustradą. Efekt taki uzyskano poprzez przedłużenie ściany fasady, która w części tarasowej obiektu pełni funkcję balustrady. – Fasada, która pełni również funkcje balustrady pozwoliła nam zachować jednolitość formy, a przez to spełnić oczekiwania projektantów oraz inwestora. Ostatecznie stylizowana forma kryształu, którą oddaje ten obiekt prezentuje się imponująco – komentuje Michał Woźniak z firmy Wiśniowski.

Nowoczesna forma Crystal Palace sąsiaduje z historyczną zabudową Żyliny, co może wydawać się bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem. Jednak w efekcie nowoczesny obiekt centrum harmonijnie wpisuje się w kontekst starego miasta, stanowiąc tu swoistą „perełkę” architektoniczną.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.