Witaminy można podzielić na II grupy:
I grupa to witaminy rozpuszczane w tłuszczach: A, D, E, i K,
II grupa to witaminy rozpuszczane w wodzie: B1, B2, B3 (PP), B5 (kwas pantotenowy), B6, B12, kwas foliowy, C, biotyna.
Za pomocą tego artykułu chciałbym zwrócić uwagę odchudzających się na II grupę witamin czyli tych rozpuszczalnych w wodzie:
Witamina B1 (tiamina)
Skąd brać? – drożdże, ciemne pieczywo, warzywa strączkowe, zboża, ziemniaki, podroby, orzechy
Za co odpowiada? – Bierze udział w czynnościach i regeneracji systemu nerwowego. Wspomaga proces wzrostu. Ponadto przyspiesza gojenie się ran przyspiesza gojenie się ran i wykazuje działanie uśmierzające ból.
Witamina B2 (ryboflawina)
Skąd brać? – kasze gruboziarniste, wątroba, ciemne pieczywo, rośliny strączkowe, sery, ciemnozielone warzywa, chude mięso
Za co odpowiada? – Bierze udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek, w procesach utleniania i redukcji. Zwiększa przyrost masy mięśniowej, współuczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych. Odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu narządu wzroku.
Witamina B3 (niacyna, wit. PP)
Skąd brać? – drób, drożdże, orzechy ziemne, tuńczyk, wątroba, chude mięsa, pieczywo razowe.
Za co odpowiada? – Uczestniczy w regulacji poziomu cukru we krwi, regulacji poziomu cholesterolu, uczestniczy w procesach utleniania. Wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, obniża ciśnienie krwi, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i poprawia perystaltykę przewodu pokarmowego.
Witamina B5 (kwas pantotenowy)
Skąd brać? – wątroba, drożdże, pestki słonecznika, otręby pszenne, ryby, rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo,
Za co odpowiada? – Bierze udział w regeneracji komórek skóry i błon śluzowych, uczestniczy w wytwarzaniu przeciwciał. Wspomaga proces pigmentacji włosów. Reguluje metabolizm tłuszczy i węglowodanów. Wspomaga ochronę organizmu przed infekcjami.
Witamina B6
Skąd brać? – nieoczyszczone ziarna pszenicy i kukurydzy, drożdże, wątroba, ziemniaki, podczas obróbki
Za co odpowiada? – Bierze udział w przemianie białek, aminokwasów i w syntezie kwasów nukleinowych, przez co zapobiega starzeniu. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Witamina B9 (kwas foliowy)
Skąd brać? – drożdże, wątroba, kiełki pszeniczne, kurczak, otręby pszenne, pełnoziarniste pieczywo, szpinak, żółtko jaja, szpinak, natka pietruszki, fasola biała, groch.
Za co odpowiada? – Uczestniczy w tworzeniu kwasów nukleinowych DNA i RNA, syntezie aminokwasów, puryn, pirymidyn, bierze udział w procesie podziału komórek. Współuczestniczy z witaminą B12 w regulacji tworzenia i dojrzewania czerwonych krwinek (erytrocytów).
Witamina B12 (kobalamina)
Skąd? – wątroba, mięso, szczupak, śledzie, makrele, jaja, produkty mleczne, ostrygi, bób, orzechy.
Za co odpowiada? – Udział w syntezie białek, kwasów nukleinowych. Bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, przez co zapobiega starzeniu.
Witamina C (kwas askorbinowy)
Skąd brać? – owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, papryka, brukselka, warzywa kapustne, ziemniaki
Za co odpowiada? – Hamuje powstawanie w żołądku rakotwórczych mikrozmian. Ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze w stosunku do niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych. Przyspiesza proces usuwania kwasu mlekowego z mięśni co skraca proces odnowy potreningowej.
Opisująć powyżej wymienione witaminy chciałem pomóc Wam we właściwym i oczywiście zarazem zdrowym odchudzaniu. Pamiętajmy o tym, że odchudzanie jak i związane z tym diety odchudzające powinna być wspomagana stosownymi witaminami. Jeśli przyjmujemy odpowiednie witaminy podczas diety to pomożemy naszemu organizmowi przejść lepiej proces odchudzania.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.