Przykładowa wizualizacja pomieszczenia

Przykładowa wizualizacja

Wizualizacje, czyli grafika trójwymiarowa stała się ostatnio bardzo popularna. Co jest tego przyczyną, jaką rolę mogą spełnić podczas wykonywania projektów architektonicznych, czym one właściwie są i jak powstają?

Wizualizacje 3D są to obrazy wygenerowane przez komputer na podstawie wprowadzonych parametrów przez grafika. Do grafika należy ustawienie obiektów na scenie (wirtualny obszar projektowy), opisanie ich wzajemnych relacji, ustawienie oświetlenia, przezroczystości, stopnia odbić poszczególnych przedmiotów, tekstur i wszelkich innych parametrów fizycznych. Jest to proces bardzo pracochłonny, a im końcowy efekt ma być dokładniejszy, im bardziej realistyczny, tym więcej pracy należy włożyć w przygotowaniu sceny.

Rysunek techniczny CAD

Rysunek techniczny CAD

Przygotowanie sceny

Przygotowanie sceny

Gdy scena jest już gotowa, komputer wykonuje jej renderowanie – czyli generowanie wizualizacji. Czas potrzebny na wyrenderowanie sceny jest zależny od jej szczegółowości, ilości obiektów, rodzaju obiektów, ich skomplikowania, rodzaju silników renderujących, mocy obliczeniowej komputera, jakości pliku wynikowego i innych. Zwykle trochę to trwa. Gdy proces renderingu zostanie zakończony otrzymujemy gotową wizualizację.

Określenie parametrów obiektów (światła, materiały, itp.)

Ustawienie parametrów (światła, materiały itp.)

Efekt końcowy

Efekt końcowy

Zalety grafiki 3d są bezsprzeczne – dzięki niej możemy zobaczyć coś co jeszcze nie powstało, coś co jest jeszcze w fazie projektowej. Przykładowo planując budowę domu możemy zlecić wykonanie wizualizacji 3D na podstawie planów architektonicznych. Dzięki temu można dopracować projekt – zmienić niektóre elementy, które okazały się dla nas niezadowalające, całkowicie przerobić projekt, bądź utwierdzić się w przekonaniu,  że nasz przyszły dom, będzie tym, o którym zawsze marzyliśmy. Daje to ogromne możliwości i pozwoli niejednokrotnie zaoszczędzić sporo pieniędzy: lepiej wydać na wizualizacje i poprawić projekt, niż płacić ogromne pieniądze na poprawki gotowego domu. Chyba, że jesteśmy na tyle kompromisowi, że nieoczekiwane efekty zaakceptujemy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika