psychologia

Jak wybrać odpowiednie miejsce do spotkań?

Każdy, kto planuje wizytę w poradni psychologicznej zastanawia się nad kosztem, który będzie musiał ponieść. Należy jednak pamiętać, iż usługi psychologiczne można podzielić na bezpłatne, czyli państwowe oraz prywatne, których cena waha się od 50 do 100zł za godzinę! Nieodpłatne gabinety psychologiczne działają w postaci poradni (np. psychologiczno-pedagogiczna, zdrowia psychicznego, odwykowa), co umożliwia każdemu skorzystanie z bezpłatnej rozmowy z psychologiem. Na spotkanie należy umówić się wcześniej, w zależności od ilości pacjentów możemy czekać od kilku dni do kilku tygodni. Nie będziemy potrzebowali żadnego skierowania.

Gabinet prywatny w odróżnieniu od państwowego najczęściej nie znajduje się w publicznej przychodni. Możemy napotkać go w starych kamienicach w samym centrum miasta bądź biurowcach będących siedziba wielu nie pokrewnych firm. Jest to miejsce działalności pojedynczej osoby bądź grupy osób, w której każda specjalizuje się w innej dziedzinie (np. psychoterapia, terapia rodzinna, terapia małżeńska). Informacje o proponowanych usługach możemy dostać najczęściej w samym gabinecie, stronie internetowej lub ulotkach.  Czas oczekiwania na wizytę jest znacznie krótszy, termin spotkania ustalany jest  indywidualnie z pacjentem.

Jak wybrać właściwego lekarza?

Przy wyborze specjalisty najczęściej kierujemy się znanym nazwiskiem lub zaświadczeniem znajomego o skuteczności rozmowy terapeutycznej lekarza, który udzielał mu porady. Na ogół metoda ta jest skuteczna, zdążają się jednak przypadki świadczące o jej zawodności. Dzieje się tak, dlatego że przy wyborze właściwego psychologa znaczenia nabierają nie tylko jego kwalifikacje oraz umiejętności, ale również sposób, w jaki prowadzi z nami rozmowę. Jeżeli jesteśmy nie zadowoleni warto zastanowić się nad zmiana lekarza. W obecności psychologa musimy się bowiem czuć swobodnie.

Jak długo trwa rozmowa i jak wygląda jej przebieg?

Rozmowa z psychologiem zwykle trwa 50 -60 minut. Bardzo często nie kończy się jednak na jednym spotkaniu. W zależności, z jakim problemem zgłaszamy się do lekarza spotkania te mogą się powtarzać kilkanaście razy. Najczęstszym problemem, z jakim przychodzimy do lekarza jest problem w zrozumieniu samego siebie. Psychoterapia ma na celu pomóc nam w rozwiązaniu problemu, z którym sami nie dajemy sobie rady. Przebieg spotkania oparty jest na rozmowie z pacjentem. Zadaniem jej jest nasunięcie rozwiązania problemu, pomoc w akceptacji tego, czego zmienić się nie da oraz nadania optymistycznego obrazu problemu. Terapeuta naprowadza na drogę wiodącą do poprawy jakości życia, odkrycia własnych potrzeb, zasobów, nowych sposobów na budowanie zdrowszych relacji z innymi.

Terapia rodzinna to niesienie pomocy rodzinie, która jej potrzebuje. Spotkania rodziny z terapeuta maja na celu poprawę relacji wewnątrzrodzinnych. Mogą to być również konsultacje z jednym członkiem rodziny, którego dręczą trudności badz obawy. Terapia rodzinna jest najdłuższym ze spotkań z psychologiem trwa Ok 75min. Problemy partnerskie są najtrudniejszą kwestią, z jaką nam przychodzi udanie się do psychologa.

Terapia małżeńska to pomoc w przezwyciężeniu konfliktów, sytuacji kryzysowych, pomoc w rozumieniu zmian zachodzących w relacji pary, ale także w umiejętnym zaspokojeniu potrzeb we wzajemnych relacjach. W toku terapii małżonkowie pracują przede wszystkim nad skuteczną i doskonalszą komunikacją oraz podstawowymi typami małżeńskich problemów, takich jak wzajemna bliskość bądź jej brak, domowe finanse, spędzanie wolnego czasu, wychowanie dzieci, relacje pary z innymi ludźmi, czy zwyczajnie kolejne etapy małżeństwa pociągające za sobą nie zawsze łatwe zmiany.

Ceny usług psychologa w poszczególnych miastach

  • Psycholog Kraków – od 70 do 100zł / 50min
  • Psycholog Warszawa – od 100 do 190 zł/ 50 min
  • Psycholog Poznań – do 50 do 90 zł/50min
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.