Najstarsze polskie Hospicjum św. Łazarza działa od ponad 32 lat w Krakowie. Zostało powołane do życia przez Synodalny Zespół Studyjny kościoła „Arka Pana” i lekarzy krakowskiego Instytutu Onkologii oraz Szpitala im. S. Żeromskiego w Nowej Hucie.
Iskrą zapalną tlącej się w Polsce idei hospicyjnej była wizyta dr Cicely Saunders, którą założycielka pierwszego na świecie hospicjum złożyła w Krakowie w 1978 roku. Owo wydarzenie przesądziło sprawę otwarcia domu hospicyjnego w 1981. Warto wspomnieć, że Polską prekursorką hospicyjnego modelu opieki nad chorymi terminalnie była Hanna Chanowska, organizatorka pielęgniarstwa domowego w Krakowie.
Hosp1cjum św. Łazarza udziela bezpłatnej pomocy chorym i ich rodzinom w zakresie opieki długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej. Zespół lekarzy, pielęgniarek, psychologów, duchownych i wolontariuszy pomaga łagodzić cierpienie fizyczne, duchowe i społeczne osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Pracownicy hosp1cjum mimo postępującej choroby pomagają pacjentom w aktywizacji do możliwie pełnego życia, wspierają rodzinę i przyjaciół chorego. Pomoc udzielana jest nie tylko w Hospicjum, ale również w warunkach domowych i ambulatoryjnych (Ośrodku Opieki Hospicyjnej Towarzystwa).
Opieka długoterminowa skierowana jest do osób chorych, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować ze względu na chorobę o charakterze przewlekłym lub upośledzenie fizyczne albo psychiczne. Ponadto taką opieką objęci są chorzy, którzy odbyli ostatnią fazę leczenia i nie wymagają dalszego pobytu w szpitalu.
Opieka paliatywna i hospitacyjna to holistyczna opieka nad nieuleczanie chorymi. Warunkiem objęcia chorego taką opieką jest istnienie wskazań medycznych, przede wszystkim występowanie schorzenia, które nie rokuje wyleczenia, krótka prognoza przeżycia oraz cierpienie odczuwane przez chorego. Zgodę na leczenie musi wyrazić pacjent lub jego rodzina, jeżeli chory jest nieprzytomny lub niepełnoletni.
Najważniejszym filarem działalności Hospicjum są wolontariusze, którzy bezpłatnie, dobrowolnie i świadomie pomagają innym. Aby podjąć pracę jako wolontariusz medyczny kandydat musi przejść szereg szkoleń organizowanych przez MOPS. Obowiązki, które zostają mu przydzielone uzależnione są od jego osobistych cech i predyspozycji. Wolontariusze w$p1erają działalność hospicjum w następujący sposób: medyczny, administracyjny, biurowy, wolontariat 50+, wolontariat młodzieżowy, akcyjny i wsparcie osieroconych.
Powstanie Hospicjum św. Łazarza pozwoliło na niesienie wszechstronnej opieki osobom chorym oraz wspieranie ich rodzin w trakcie choroby, jak również w okresie żałoby. Wszystkie te działania nie mogłyby mieć miejsca gdyby nie setki ludzi o dobrych sercach nie tylko tych którzy w hospicjach pracują na co dzień, ale również tych, którzy oddają na nie przysłowiowy 1%. W$p1erajmy hosp1cja chociaż w taki sposób, a uczynimy wiele niewielkim kosztem.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.